Pse nuk i kundërshtojmë Islamofobët?

Mos i humb

Ushtria izraelite arreston 2 udhëheqës të Hamasit në Bregun Perëndimor

Ushtria izraelite sot arrestoi dy anëtarë kryesorë të grupit palestinez Hamas në Bregun Perëndimor nën okupim. Dëshmitarët okularë thanë...

Kosovë : Prej sot asnjë kosovar nuk mund të hyjë në Maqedoni pa e kryer testin për Covid-19

Qeveria e Maqedonisë miratoi kërkese e Komisionit për Sëmundje Infektive e cila obligon shtetasit e Kosovës, Bosnjës, Malit Zi dhe Serbisë të...

Autoriteti amerikan: SHBA në ‘rënie të lirë’ prej infeksionit

Shefja e repartit të sëmundjeve infektive në Spitalin e Massachusetts-it, Dr. Rochelle Walensky është shprehur se ‘SHBA janë në rënie të lirë’...

Kryesia e Bashkësisë islame të Kosovës: E papranueshme lejimi i martesave i të njëjtës gjini .

Kryesia e Bashkësisë islame të Kosovës thotë se është e shqetësuar për lajmin për projektin e kodit civil të përgatitur nga Ministria...

Nga: Enes Neza

Ndjenja e kompleksiteti, e pse jo shpeshherë dhe e inferioritetit, ndaj kulturës dominante dhe narratives anti-fetar Islame të të ashtuquajturës elitë politike e kulturore në vend, ia ka arritur deri diku të na bëjë dhe ne pjesë të mendësisë zotëruese se të kritikosh fenë e të jesh diskriminues ndaj muslimanëve nuk qenka gjë dhe aq e rëndë. Se diskriminimi fetar nuk është domosdoshmërisht Islamofobi, por një proces normal në një klimë aspak normale në të cilën gjendet Shqipëria.

Kjo ka çuar në një farë relativizimi të qasjeve tona ndaj Islamofobisë. Mospasja e një strategjie të përbashkët veprimi ka çuar në humbjen e forcës së unitetit ndërmjet muslimanëve dhe rrjedhimisht në dëmtim të kauzës.

Thirrjet e vazhdueshme për të mbajtur qëndrim ndaj figurave apo politikave islamofobe shpeshherë ka rënë në vesh të shurdher, ku shumë muslimanë, përfshirë dhe drejtues fetare në vend, jo vetëm që nuk kanë mbajtur qëndrim ndaj islamofobëve por edhe janë shfaqur përkrah tyre. Kjo jo vetëm që ka zbehur imazhin e këtyre individëve si islamofobë, por njëkohësisht kjo i ka shërbyer propagandës dhe pretendimeve të tyre se nuk ka Islamofobi në një vend me shumicë muslimane, e se kjo kauzë, pra Islamofobia, është fabrikim për t’ua mbyllur gojën kritikëve dhe “mendjehapurve”.

Në si muslimanë duhet patjetër që çdo individ apo entitet islamofob ta bojkotojmë e jo ta rehabilitojmë duke u shkuar nëpër emisione apo duke pirë kafe me ta. Për aq kohë sa ata vazhdojnë të jetë urrejtënxitës dhe përfitues të Islamofobisë ne duhet të mbajmë qëndrim. Është e nevojshme që t’i koordinojmë përpjekjet tona në mënyrë që të kemi rezultat, e jo ta gjejmë vetën në të njëjtën situatë edhe pas 10 a 20 vitesh.

Titulli është redaksional!

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...