Publikohen pamjet më të fundit nga Dielli të realizuara shumë afër

Mos i humb

Dhjetëra vetura përfshihen në aksident: 12 persona kërkojnë ndihmë mjekësore

Në rrugën Ferizaj-Prishtinë, ka ndodhur një aksident zinxhirorë, ku janë përfshirë dhjetëra vetura. Ka ndodhur një aksident në aksin...

Shqipëri : Janë regjistruar 124 raste të reja dhe 4 humbje jete nga covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Katër pacientë kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri, ndërsa janë evidentuar 124 raste të reja.

Klosi: Bashkia e Dimalit do jetë një destinacion i ri për turistët

Bashkia e Dimalit, dikur Ura Vajgurore ka rikonstruktuar 10 sheshet kryesore të qytetit. Në inaugurimin e tyre ka marrë pjesë edhe vetë...

Autobusi merr flakë ecje në Tiranë

Një autobus ka marrë flakë në ecje në Tiranë. Automjeti urban i linjës së Paskuqanit ka pësuar një defekt teknik në pjesën...

Fotografi të realizuara shumë afër  të papublikuara më parë kanë dalë nga Dielli. Ato u realizuan nga sonda e “Orbiterit Diellor” duke zbuluar detaje të reja të mahnitshme për yllin tonë të madh.

Sipas BBC, “Orbiteri Diellor”  arriti të shkojë 77 milion kilometra nga sipërfaqja e Diellit, e cila është afërsisht sa gjysma e distancës midis Diellit dhe Tokës. Frekuencat e ndryshme tregojnë karakteristika të diellit duke sjellë disa pamje. “Orbiteri Diellor” është një satelit që vëzhgon Diellin, i zhvilluar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës.

“Orbiteri Diellor nuk po shkon më pranë Diellit vetëm për të marrë imazhe me rezolucion më të lartë: do të jetë më afër të hysh në një pjesë tjetër, më pak të turbullt të erës diellore, duke studiuar grimcat dhe fushën magnetike, duke marrë njëkohësisht të dhëna të largëta në sipërfaqen e Diellit. Asnjë mision ose teleskop tjetër nuk mund ta bëjë këtë“, tha Prof Mark McCaughrean, nga Agjensia Evropiane e Hapësirës. 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...