Punësimet në Trepçë, priten protesta të dhunshme

Mos i humb

SHBA, mbi 7 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve në SHBA nga koronavirusi i ri (COVID-19) ka tejkaluar shifrën 7.000, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Rastet me COVID-19 shënojnë rritje në 5 vende arabe

Autoritetet shëndetësore të disa vendeve arabe kanë konfirmuar sot raste të reja të vdekjeve dhe të të diagnostifikuarve nga koronavirusi i ri...

BE ndihmë ndaj shteteve të Ballkanit Perëndimor për COVID-19

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi se do t'u jepet 38 milionë euro ndihmë urgjente shteteve të Ballkanit Perëndimor, për shkak të pandemisë së...

Dhjetëra protestues kanë vazhduar të protestojnë edhe sot nga ora 6:30 para hyrjes së minierës Trepça në Stantërg, në shenjë pakënaqësie me procesin e fundit të punësimit në këtë ndërmarrje.

Ata paralajmëruan veprime radikale dhe eskalim të situatës nga java e ardhme, në rast se institucionet përkatëse nuk merren më seriozisht me problemin e tyre. Arsim Musa, nga këshilli organizativ protestues, ka apeluar te Qeveria e Kosovës, Ministria e Zhvillimit Ekonomik, si dhe ndërmarrja Trepça, t’i marrin seriozisht kërkesat e tyre, në të kundërtën paralajmëroi protesta të dhunshme dhe eskalim të situatës.

“Ne si këshill organizativ i bëjmë apel Qeverisë së Kosovës, Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Ndërmarrjes Trepça, që kërkesat tona të merren parasysh më seriozisht. Përndryshe, nga e marta, nëse nuk merren masa të duhura ndaj kësaj padrejtësie që na është bërë, protestat do të eskalojnë, munden me qenë edhe të dhunshme. Ju bëj apel me ndërmarr diçka, ndryshe eskalon situata”, ka thënë Musa.

Protestuesit të cilët kanë hyrë në ditën e pestë të protestës së tyre, janë duke kërkuar dorëheqjen e menaxhmentit, shkarkimin e bordit, si dhe anulimin e konkursit. Ndryshe, protesta po zhvillohet e qetë dhe pa ndonjë incident, ndërsa vërehet numër i shtuar i pjesëtarëve të policisë, duke përfshirë edhe njësitin për intervenim të shpejtë, të cilët po e vëzhgojnë situatën nga afër.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.