Punonjësit e Air France vendosin ta vazhdojnë grevën

Mos i humb

Atak kardiak? Jo, në disa raste është virusi që godet zemrën.

Një grua 53-vjeçare, e cila ka qenë gjithmonë në gjendje të mirë shëndetësore, pa vuajtur asnjëherë nga sëmundje kardiovaskulare, u paraqit para...

Rritet bilanci/ Numri i të infektuarve në Gjermani arrin në mbi 57.000, mbi 450 viktima

Agjencia e shëndetit publik në Gjermani, e njohur si Instituti Robert Koch, tha se numri i të infektuarve me koronavirus në këtë...

Miratohet kërkesa për ndryshimin e kohës së orës policore, ndalohet qarkullimi nga ora 17:00 deri në 06:00

Në mbledhjen e 7-të korrespoduese, qeveria e Kosovës ka shkarkuar bordin e SHSKUK-së dhe gjithashtu ka ndryshuar vendimin pë kufizimin e lëvizjes...

Pacienti i parë me koronavirus në Kosovë drejt shërimit

Në Kosovë deri më tani janë shënuar 71 raste me koronavirus, njëri nga ta ka vdekur. Por ministri i...

 

 

Punëtorët e kompanisë kombëtare ajrore franceze Air France kanë marrë vendim për të shkuar në grevë edhe për katër ditë të muajit maj.

Në një deklaratë në emër të sindikatave të shumta, anëtarë të së cilëve janë edhe punonjësit e Air France, thuhet se është mbajtur një takim ku është diskutuar për vendimin për grevë dhe për negociatat me menaxhimin e kompanisë, ndërsa është marrë vendimi për vazhdimin e grevës.

Në deklaratë thuhet se greva do të mbahet më 3,4,7 dhe 8 maj me qëllim të sigurimit të rritjes së pagave.

Ndërkaq, kompania ajrore përmes një deklarate me shkrim tha se ky qëndrim i sindikatave “vë në rrezik edhe më tej gjendjen ekonomike të kompanisë dhe shkakton rrezikun e dëmtimit të thellë të besimit të klientëve ndaj kompanisë”.

Kompania e ka cilësuar si të pakuptimtë vendimin për vazhdimin e grevës përderisa negociatat mes punonjësve dhe Air France janë duke vazhduar.

Punonjësit e Air France deri më tani kanë mbajtur greva për gjithsej 11 ditë dhe kanë shkaktuar anulimin e rreth 30 për qind të fluturimeve.

Greva e punonjësve të Air France të cilët kërkojnë përmirësimin e kushteve të punës dhe rritje prej gjashtë për qind në paga, kanë shkaktuar pengesa sidomos në fluturimet e distancave të gjata.

Air France ka më shumë se 46 mijë punonjës me të cilët ka nënshkruar kontratë në bazë të ligjeve të Francës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...

Ndërpritet transporti publik në tërë Kosovën

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se Ministria e Punëve të Brendshme ka marrë vendim që të ndërprenë transportin...

Spitali turk operon në Gaza për frenimin e COVID-19

Spitali i Miqësisë Palestinë-Turqi në Gaza do të fillojë operacionet si pjesë e përpjekjeve për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19), tha...