Qeveria në detyrë shkarkon edhe bordin e ShKUK-së

Mos i humb

Rama pas deklaratës së Bashës: Kthimi i opozitës jashtëparlamentare, për t’u përshëndetur

Pasi kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një deklaratë nga selia blu tha se opozita nuk do ta braktisë tryezën për Reformën...

FALJA E NAMAZIT TE FITER BAJRAMIT 2020

https://youtu.be/6F2Q1mctyGE

Kosovë 14 raste të reja me Covid-19

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 208 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi...

Pakistan, 17 të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit

Të paktën 17 njerëz kanë humbur jetën pasi një aeroplan i kompanisë ajrore Pakistan International Airlines (PIA) me 99 pasagjerë dhe anëtarë...

Qeveria në detyrë ka njoftuar se e ka aprovuar vendimin për shkarkimin e Bordit Drejtues të Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës për arsye se nuk i ka përmbushur detyrat dhe përgjegjësitë e rëndësishme të përcaktuara me Statutin e SHKUK-së dhe ka dështuar në arritjen e objektivave.

Përmes një komunikate drejtuar mediave, ZKM-ja ka bërë me dije se me po të njëjtin vedim Qeveria ka emëruar Bordin e Ri.

Kryesues i Bordit Drejtues të SHKUK është emëruar Xhevat Jakupi nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, me mandat 1 vjeçar të cilin e pason me radhë në vitin e dytë përfaqësuesi i QKUK dhe në vitin e tretë përfaqësuesi i QKSUK.

Ndërkohë, anëtarët e tjerë të bordit janë:

Dr. Agreta Gecaj – Gashi – Qendra Klinike Universitare e Kosovës;

2.      Dr. Aida Rexhepi– Qendra Klinike Universitare Stomatologjike e Kosovës;

3.      Dr. Xhevat Jakupi – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike;

4.      Dr. Diana Dafota – Spitali i Përgjithshëm Gjakovë – Në bazë të rotacionit dhe përmbushjes së indikatorëve të kualitetit të shërbimeve shëndetësore;

5.      Dr. Sadete Hadri – Shërbimet e Kujdesit Parësor Shëndetësor;

6.      Dr. Mirsad Shkreta – Ministria e Shëndetësisë;

7.      Një (1) ekspert i menaxhmentit shëndetësor, i zgjedhur në bazë të konkursit publik.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...