Qeveria zvicerane bën lehtësime për punëtorët, qiramarrësit dhe bizneset

Mos i humb

Kosovë: Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë

Në periudhën e fundit në Kosovë është regjistruar një numër rekord i të infektuarve me koronavirusin e ri, si dhe një numër...

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistruar 5 vdekje dhe 123 raste të reja gjatë 24 orëve...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

Ulje e detyruar, helikopteri ushtarak shqiptar zbarkon në Itali/ Media italiane: Një imazh që do të mbetet i gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve

“Është një imazh që do të mbetet i gdhendur në kujtesën e shumë njerëzve. Panorama e shkëlqyeshme e një fushe të Casentino...

Hutbe Besnik Leçini Kurban Bajrami 2020

https://youtu.be/c0cRmWtF8eI

Përveç mbështetjes së shumë punëtorëve, qeveria propozoi disa lehtësime për qiramarrësit me bizneset e prekura nga epidemia.

Këshilli Federal po zgjat përfitimet afatshkurtra të papunësisë për gjashtë muaj të tjerë dhe planifikon të ndihmojë humbjet financiare të jastëkut me të cilat përballen transporti public.

Së fundmi, qeveria njoftoi se po zgjat periudhën maksimale për të marrë mbështetje të pjesshme të papunësisë nga 12 në 18 muaj për të luftuar një rritje të papunësisë.

Ministri i ekonomisë Guy Parmelin tha që kjo ishte e rëndësishme për të “stabilizuar situatën”.

Që nga prilli, mbi 190,000 ndërmarrje kanë aplikuar për kompensim me kohë të shkurtër për gati dy milion punonjës – rreth 36% të forcës punëtore në Zvicër.

Qeveria paraqiti gjithashtu një propozim për të siguruar lehtësimin e qirasë në pronat tregtare që duhej të mbylleshin si rezultat i pandemisë. Sipas projektligjit, qiramarrësit do të pritet të paguajnë 40%, me pronarët për qiranë e mbetur. Pronarët që vuajnë nga vështirësia si rezultat do të jenë në gjendje të aplikojnë për kompensim financiar nga qeveria.

Parmelin tregoi se po merren parasysh masa shtesë të stabilizimit, për shembull për industrinë e udhëtimeve.

Qeveria gjithashtu propozoi caktimin e 80000 CHF për të ndihmuar transportin publik dhe transportin hekurudhor. Në një deklaratë, qeveria shkruajti se industria nuk është në gjendje të kompensojë të gjitha humbjet financiare si rezultat i kufizimeve të koronavirusit. Simonetta Sommaruga, e cila mban presidencën e rradhës të Zvicrës, nënvizoi rëndësinë e transportit publik në Zvicër: “Ata janë qendror për vendin tonë,” tha ajo.

Qeveria gjithashtu zgjati kufirin e kredisë për operatorin kombëtar hekurudhor zviceran SBB nga 200 milion CHF në 750 milion CHF. Propozimi tani është në dispozicion për konsultim deri më 22 korrik.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...