Qofte me Mish të Grirë dhe Kungulleshka – Shije dhe Aromë e Mrekullueshme

Mos i humb

Aplikacioni kundër Covid-19 edhe për moshat mbi 16 vjeç

Personat që jetojnë në Angli  dhe Uells së fundmi po nxiten të shkarkojnë aplikacionin qeveritar për gjurmimin e kontakteve.

Veliaj: Platforma jonë në këto 215 ditë është puna, Tirana nuk ka nevojë për programe mashtrimi

https://www.facebook.com/ErionVeliaj/videos/380574506470942 Kryebashkiaku Erjon Veliaj inspektoi sot punimet në bllokun e banimit në Njësinë 7 në Tiranë.

Regjistrohen 241 vdekje dhe 10,799 infeksione të reja në Spanjë

Në Spanjë u regjistruan 10.799 infeksione të reja Covid dhe 241 viktima Numri i të vdekurve është më i...

Jo më kohëzgjatje të statusit, cilat janë ndryshimet që propozon administrata Trump për vizat amerikane

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të shkëmbimit dhe ata që...

Qoftet janë sigurisht lezeti i vogël i tryezave.

Recetat me to nuk kanë të mbaruar, duke filluar që nga ato tradicionalet me mish e deri tek ato vegjetarianet me perime.

Mund të themi se është një nga recetat më të përhapura në të gjithë botën dhe e përshtatur në ccdo shije.

Në këtë recetë nga AgroWeb.org do ju tregojmë një mënyrë se si të përgatisni qofte me mish dhe kungulleshka.

Në këtë mënyrë do të merrni më të mirën e të dy shijeve, si të mishit ashtu edhe të perimeve të freskëta.

Ndiqni mëposhtë mënyrën e saktë të përgatitjes dhe filloni menjëherë t’i gatuani ato.

Përbërësit

500 gr mish i girirë

2-3 kungulleshka mesatare

150 gr djathë të bardhë të thërrmuar

Majdanoz

Piper

Hudhër e grirë

Kripë

Vaj ulliri

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon që të grini në rende hollë kungulleshkat.

Ato duhet të ngjajnë në fije të holla e të vogla të cilat pasi t’i keni grirë duhet ti shtrydhni mirë në mënyrë që t’ju dalë lëngu.

Hidhini në një enë të thellë, shtoni mishin e girirë, hudhrën, majdanozin. Djathin e bardhë, piperin, kripën dhe pak mente sipas dëshirës.

Përzieni të gjithë  këta përbërës me duar ose me anë të një luge, derisa të formohet brumi kompakt i qofteve.

Më pas formoni me duar forma të vogla rrumbullake sicc bëni zakonisht me qoftet tuaja, mund të zgjidhni t’i bëni të vogla ose të mëdha në formën e një hamburgeri.

Vendosni në zjarr një tigan me pak vaj ulliri dhe kur të nxehet hidhni qoftet tuaja të skuqen.

Lërini në zjarr derisa të marrin ngjyrë dhe mishi të jetë skuqur e më pas vendosini në një pjatë.

Shoqërojini më së miri me pak sallatë me domate dhe qepë të kuqe sipër dhe bukë të thekur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...