Qoftere nga fasulja: Ushqim i shijshëm për fillestarët

Mos i humb

Disa truke si të dalloni artikujt e falsifikuar

Në ditët e sotme, artikujt dhe produket e falsifikuara po qarkullojnë gjithmonë dhe më shumë. Megjithatë, është shumë e vështirë që të...

Gjermania premton se do të marrë 1 500 emigrantë nga ishulli grek

Gjermania dëshiron të marrë rreth 1 500 migrantë të bllokuar në ishujt grekë, pasi një zjarr shkatërroi një kamp të mbipopulluar, thanë...

14 Shtator/ 22 vjetori i gjunjëzimit të shtetit shqiptar

Sot bëhen plot 22 vite nga rënia e shtetit shqiptar, ku më 14 shtator 1998 mijëra persona tentuan të marrin me forcë...

Rumania regjistron 48 vdekje! 143 raste të reja dhe 8 viktima në Maqedoninë e Veriut

Pandemia e shkaktuar nga infeksioni i koronavirusit vazhdon të mbajë të mbërthyer Rumaninë. Gjatë 24 orëve të fundit në...

Ushqim i shkëlqyeshëm për ditët kur mbani dietë – qoftere të shijshme nga fasulja!

Përbërësit:

– 500 g fasule;
– kripë;
– erëza bimore;
– 2 lugë të vogla spec të bluar;
– piper;
– ½ luge të vogël kumin;
– 2 fletë dafine;
– 1 karotë;
– 40 g qepë;
– 2 thelpinj hudhre;
– 5 lugë vaj + vaj për fërgim;
– 3 lugë thërrmija buke;
– miell;
– ujë.

Përgatitja:

Fasulen zieni (ujin e parë derdheni) me fletë dafine dhe karotë dhe pastaj bëjeni pure.

Mundeni të përdorni fasule nga konserva, në atë rast vetëm grini në rende karotën, do të jetë paksa më e fortë, por nuk është keq.

Shtoni erëzat dhe formoni qoftere (duart lyeni me vaj në mënyrë që masa të ngjitet më pak) dhe pastaj secilën qoftere rrotullojeni në miell dhe vendoseni në folie derisa të vijë koha t’i fërgoni.

Fërgoni thellë në vaj, më parë të mbuluar me kapak në mënyrë që të mos spërkatë vaji.

Ju bëftë mirë

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...