Qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të mund të njoftojnë simptomat te mjeku amë

Mos i humb

Plani Zviceran tejkalon mesataren e Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim

Shpenzimet publike kanë kërcyer lartë për shumë vende dhe Zvicra hyn tek ato me sasitë më të mëdha veçanërisht në mbështetje të...

18 të arrestuar, 107 patenta të hequra/ Aksioni i policisë rrugore në Tiranë

Me lehtësimin e masave kufizuese për lëvizjen e lirë të mjeteve dhe këmbësorëve janë rikthyer edhe rreziqet që...

Rusia sërish dërgon mercenarë në Libi nga Siria për të luftuar për Haftarin

Sipas burimeve lokale, Rusia, e cila mbështet regjimin e Asadit në Siri, vazhdon të forcojë radhët e Haftarit në Siri me mercenarë...

Fundjava e parë pa kufizime, qytetarët dalin të lirë pas më shumë se dy muajsh

Kjo është fundjava e parë pa kufizime, pas më shumë se dy muajsh, që në mes të muajit mars, kur në vendin...

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut, njoftoi se në rast se qytetarët kanë simptoma tipike të koronavirusit të ri (COVID-19), do të mund të lajmërohen tek mjekët e tyre amë.

Në një njoftim në rrjetet sociale, ministria bëri të ditur se qytetarët e vendit do të mund të paraqesin gjendjen e tyre te mjekët amë, në rast se kanë simptoma tipike të COVID-19, si ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

“Mjekët amë, përmes një ankete epidemiologjike, do të përcaktojnë nëse ju duhet të testoheni apo jo. Nëse është e nevojshme, përmes sistemit ‘Moj Termin’ ata do të caktojnë kohën dhe vendin e saktë të testimit për ju”, tha ministria, duke shtuar se nga dje janë vënë në funskion 14 qendra të testimit në mbarë vendin.

Qendrat e testimit do të njoftohen nëpërmjet sistemit online “Moj Termin”, ndërsa me këtë hap në dispozicion janë vënë afër 1.200 mjekë amë, të cilët do të kyçen në procesin e diagnostikimit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Edhe 5 punëtorë të tjerë të KEK-ut infektohen me COVID-19

Nga 19 rastet e konfirmuara të mërkurën në Kosovë, një prej tyre është punëtor i KEK-ut nga Obiliqi. Derisa KEK sot përmes një...

Operacioni Itali-Shqipëri, Policia e Shtetit: Kapen në Shkodër e Cërrik 2 anëtarët e grupit kriminal të trafikantëve të kokainës

Policia e Shtetit ka finalizuar një operacion ndërkombëtar duke arrestuar dy persona, pjesë e një grupit trafikantësh kokaine në Shkodër e Cërrik.

Shqipëria : Konfirmohen 13 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 13 persona, duke e çuar në 1197...

Ethet në trup, ja çfarë tregojnë për shëndetin

Ethet na pushtojnë herë pas here në momente krejt të papritura. Ato mund të shfaqen edhe kur njeriu ka temperaturë por jo...

Izolohet sërish Maqedonia e Veriut, nga sot qytetet e mëdha në karantinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur të rikthejë në karantinë disa prej qyteteve më të mëdha në vend, për shkak të...