Qytetarët të kënaqur me punën e Osmanit e Kurtit, bie besueshmëria te presidenti

Mos i humb

Qeveria e Zvicrës vendos: Nga 6 korriku maskat në transportin publik bëhen të detyrueshme

Rritja e shpejtë e numrit të infeksioneve me koronavirus ka detyruar qeverinë e Zvicrës të përcaktohet për masa më të ashpra të...

Sot, 6 muaj nga shfaqja në Kinë e Covid-19, OBSH: Më e keqja nuk ka ardhur ende

6 muaj pas shfaqjes për herë të parë në Kinë të infeksionit Covid, OBSH-ja ka vazhduar të shfaqet tejet e shqetësuar në...

Turqia neutralizon 2 terroristë të PKK/YPG-së në veri të Sirisë

Dy pjesëtarë të organizatës terroriste PKK/YPG janë neutralizuar në veri të Sirisë përmes një operacioni të komandove turke, njoftoi Ministria e Mbrojtjes...

BE-ja i dhuron Kosovës 6 mijë teste dhe pajisje tjera në vlerë 800 mijë euro

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik dhe ministria e Shëndetësisë kanë pranuar 6 mijë teste, 67 mijë maska , 90 shtretër dhe pajisje...

Qytetarët e Kosovës kanë kthyer besimin në institucionet e vendit sidomos në Qeveri e Kuvend. Kështu tregojnë gjetjet e anketës së Pulsit Publik të UNDP-së e bërë gjatë muajit prill.

Aty thuhet se nivelet e kënaqshmërisë janë më të lartat të regjistruara nga anketat e Pulsit Publik që nga viti 2010.

Gjetjet e kësaj ankete tregojnë se: 60.7% e qytetarëve janë të kënaqur me punën e Qeverisë, 65.4 për qind me punën e Kryeministrit. Ndërsa kënaqeshmëria e qytetarëve me punën e Kryetares së Kuvendit të Kosovës sipas kësaj ankete ka arritur vlerën rekord prej 72.4%. Por aty theksohet se kënaqshmëria e qytetarëve ka rënë sa i përket punës së Presidentin me 18.7%. Sipas gjetjeve të anketës 33.6% e qytetarëve do të ishin të gatshëm të protestojnë për arsye politike, transmeton KOHA.

Por përkundër rritjes së niveleve të kënaqshmërisë me institucionet kyçe, ka pakënaqshmëri me drejtimin politik të Kosovës. Qytetarët ndër problemet kryesore e shohin papunësinë, korrupsionin dhe varfërinë. Ndërsa shumica prej tyre thonë se punësimi në sektorin publik nuk bëhet në baza meritore.

Ndërsa 65.9% e qytetarëve kanë thënë se pandemia COVID-19 ka pasur një ndikim negativ në mirëqenien e tyre ekonomike. Por shumica e tyre kanë thënë se janë të kënaqur me masat e marra nga institucionet në luftën ndaj pandemisë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....