Rama: Pa Serbinë në këtë proces, s’mund të hiqen kufijtë, po presim qartësi nga BE

Mos i humb

Zvicër : 1000 veta protestojnë në Cyrih kundër racizmit

Valës së protestave antiraciste të shkaktuara nga vrasja e një personi me ngjyrë në SHBA nga një polic, i janë bashkuar edhe...

Makina del nga rruga, humb jetën 34-vjeçari

Një 34 vjeçar ka humbur jetën në një aksident në Prrenjas, në fshatin Dritaj. Shtetasi me iniciale I.D, 34...

KPK shkarkon kryetaren e Gjykatës së Kavajës Entela Shedula

Pas ndërprerjes për shkak të pandemisë ka rinisur procesi i rivlerësimit të gjyqtarëve e prokurorëve në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Gjermania heq paralajmërimin e udhëtimit për 31 vende evropiane

Gjermania sot njoftoi vendimin e saj për heqjen e paralajmërimit të udhëtimit për 31 vendet evropiane, si pjesë e procesit të normalizimit...

Kryeministri Edi Rama tha se drejtimi ynë është vetëm perëndimi, teksa theksoi se pa pjesëmarrjen e Serbisë në këtë proces nuk mund të hiqen kufijtë.

Drejtimi i Busullës në Gjenevë?

Edi Rama: Kam parasysh procesin e negociatave. Drejtimi ynë është perëndimi. Ne po presim se duam qartësi.  Nuk mund të vazhdojë pa një qartësi nga BE. Nuk kemi ndërmarrë asnjë nismë që dakordësohet me ndonjë element të panjohur. Fakti është se kjo gjë nuk ka ndodhur. Nuk është nismë për të shpikur asgjë të re. Unë këtë e bëj për Shqipërinë dhe Kosovën. Unë mendoj dhe punoj për interesat e Shqipërisë dhe shqiptarëve. Kosova dhe Shqipëria nuk mund ta bëjnë heqjen e vizave të vetme. Pa Serbinë në këtë proces, nuk mund të hiqen kufijtë. Ne duhet të shohim interesin tonë.

Sot në Ohër u zhvillua samiti për “Shengenin Ballkanik”. Pritet që mbledhja e radhës për këtë nismë të zhvillohet në Durrës më 21 dhjetor. Kryeministri Rama, sa i përket refuzimit të Kosovës, theksoi se ky shtet i vetëpërjashtua pa asnjë arsye. Ai shtoi më tej se dera për këtë nismë është e  hapur për këdo, për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe i nënvizoi Vuçiç-it se Serbia duhet të njohë Kosovën. Kryeministri shqiptar deklaroi se ‘Shengeni Ballkanit’ nuk është një nismë kundër BE-së.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...