Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Mos i humb

Kosovë : 2 pacientë me Covid-19, në gjendje të rëndë shëndetësore

Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, sot me 26.05.2020, janë të hospitalizuar 10 raste. Prej tyre...

Durrës : Arrestohet 50-vjeçari i dënuar me 10 vite burg në Itali për trafikim droge

I dënuar me 10 vjet burg nga autoritetet policore italiane, për kryerjen e veprës penale “Trafikimi i narkotikëve”, dhe i shpallur në...

I pastër në të trija shtyllat e Vettingut, konfirmohet në detyrë komandanti i Gardës

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë komandantin e Gardës së Republikës, Gramoz Sako. Sako iu nënshtrua...

Ja kush janë 3 të piketuarit e radhës që OFL u nisi formularin

Operacioni Forca e Ligjit, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë 3 personave në qytetin e...

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në SHBA.

Virusi COVID-19, i cili u shfaq në Wuhan, Kinë dhjetorin e kaluar, është përhapur në të paktën 178 vende dhe rajone në mbarë globin, ndërsa gjithsej 38,714 njerëz kanë vdekur ndërsa rikuperimet arritën 170.325.

Italia, Spanja, Kina dhe Irani vazhdojnë të jenë vendet më të prekura, ndërsa numri më i madh i rasteve të lidhura me koronavirusin janë në SHBA-të me më shumë se 164.600 raste. SHBA ka konfirmuar 3,170 vdekje për shkak të virusit.

Italia ka regjistruar numrin më të madh të viktimave me 11.591 dhe mbi 101.700 raste pozitive, ndërsa Spanja ka raportuar 8189 vdekje midis rasteve të konfirmuara prej afër 94.500. Kina, vendi i pacientit zero ndjek Spanjën me 3,309 vdekje, ndërsa rastet e saj të konfirmuara janë afruar 82.300.

Ndërkohë, numri i të vdekurve në Iran është 2,898, me numrin e konfirmuar të rasteve mbi 44,600.

Shumë vende kanë kufizuar udhëtimet nga zonat më të prekura dhe kanë zbatuar izolime pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e shpalli sëmundjen një pandemi dhe Evropën epiqendrën e re të sëmundjes.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...