Reçel me manaferra

321
0

Reçel me manaferra

Përbërësit:

• 2 kg manaferra
• 2 kg sheqer

Përgatitja:

Manaferrat e pastruara I hedhim në enë të përshtatshme, sipri ua shtojmë sheqerin( apo një rënd manaferra, një rënd sheqer) dhe ashtu I lëmë 1-2 orë.

Pasi që manaferat e lagin sheqerin dhe e lëshojnë langun, I zijmë afër një orë në temperaturë jo shumë të lartë.

Reçelin e zier e mbulojmë me picetë të lagur kuzhine dhe e lemë ashtu gjerë sa të ftohet pastaj e vendosim në kavanozë.

Ju bëftë mirë/Koha islame/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here