Receta për petulla me kungull dhe kos!

Mos i humb

Koronavirusi shkakton 3 të vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra...

Afganistan, 7 të vdekur gjatë një sulmi me bombë

Së paku shtatë civilë kanë humbur jetën gjatë një sulmi me bombë në provincën Nimruz, në perëndim të Afganistanit.

​Bie numri i rasteve me kancer në Kosovë, shkak pandemia

Në shtatë mujorin e parë të këtij viti kishte një ulje për rreth 15 përqind të rasteve të reja me kancer në...

Virusi Corona: Çfarë duhet të dini për analizat e kontrollit?

Analizat për të parë, nëse jeni prekur apo jo nga SARS-CoV-2 janë kushti kryesor për parandalimin e pandemisë. Por sa herë duhen...

Në këtë artikull do ju japim një ide për të përgatitur diçka ndryshe për mëngjes.

Një petull që me siguri do të korrë sukses edhe tek fëmijët tuaj:

Përbërësit:

200 g miell

50 g niseshte patate

250 g kungull

1 kos me yndyrë të ulët

150 g sheqer

1 vezë

1 e bardhë veze

Pak vaj kikiriku

1 lugë çaji pluhur pjekjeje

1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Qëroni kungullin dhe e prisni në kube. Vendoseni atë të vlojë në një tenxhere me ujë dhe e lini derisa të zbutet (rreth 10-15 minuta). Gjithmonë e provoni me pirun.

Në një tas përzieni vezën dhe të bardhën e vezës me një pjesë të sheqerit, pastaj shtoni pjesën tjetër të sheqerit, vajin e kikirikut dhe kungullin të bërë pure pak më parë me një pirun.

Shtoni në të edhe miellin, niseshtenë e patates me pluhurin e pjekjes dhe kanellën; përzieni përbërësit mirë dhe pas kësaj me këtë masë bëni një petull të lyer me miell dhe vaj gati për furrë.

E piqni në furrë në 180 °C për 20-25 minuta.

E shërbeni të spërkatur me sheqer pluhur./tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...