Republika Çeke regjistron më shumë se 16 mijë infeksione Covid

Mos i humb

Kosovë : Janë regjistruar 190 raste të reja dhe 12 humbje jete nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

nstituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 190 raste pozitive me kornavirus,...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të...

Meta : Koha që shqiptarët të marrin në zotërim vendin dhe fatet e tyre!

Presidenti Ilir Meta publikon pamjet rrëqethëse të 19 viteve më parë, kur rreth 20 mijë shqiptarë u nisën drejt Italisë me shpresë...

Basha: Faktet tregojnë se u lëvrua vetëm 32% e fondit të paketave të qeverisë, ja cili do jetë prioriteti im

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, thekson se paketat e qeverisë gjatë periudhës së pandemisë rezultuan gjysmake, të pamenduara dhe pa asnjë efekt...

Rastet e Covid-19 në Republikën Ceke kanë tejkaluar 16,000 ndërsa vazhdon përhapja e pandemisë.

Vendi i Europës qendrore me 10.7 milionë banorë është përballur gjatë gjithë muajit korrik me rritje të rasteve të reja në disa pika të nxehta, duke përfshirë edhe një rajon minierash në pjesën linore të kryeqytetit Pragë, i cili raportoi në 24 orët e fundit një rekord ditor prej 101 rastesh.

Totali i infeksioneve gjatë ditës së fundit ishte 278 raste në mbarë vendin të Mërkurën, rritja e dytë më e lartë ditore e korrikut. Mesatarja e shtatë ditëve arriti në 216, më e larta që nga 10 Prilli.

Në total, vendi ka 16.093 raste Covid që kur shpërthimi pandemic filloi në mars, me 11,429 pacientë të shëruar dhe deri më tani me 374 vdekje.

Që nga heqja masave bllokuese të imponuar në muajin mars, autoritetet po përpiqën të shmangin rastet e importuara dhe po trajtojnë shpërthimet në vatrat e reja.

Pavarësisht rritjes në rastet ditore, numri i të shtruarve në spital aktualisht është 120, ndërsa në muajin prill numëroheshin mbi 400.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.