Rikthehen trenat e natës për në Amsterdam, Romë dhe Barcelonë

Mos i humb

Arrestohet stomatologu i burgut 313 në Tiranë, ishte kthyer në shpërndarës droge për të dënuarit. Ja si u zbulua

Ndodh edhe kjo! Arrestohet nga policia stomatologu i burgut 313 në Tiranë, pasi është zbuluar se shpërndante lëndë narkotike në institicionin e...

BE do të diskutojë për Turqinë dhe Mesdheun Lindor

Krerët e Bashkimit Evropian kanë vendosur të takohen të enjten në Bruksel për dy ditë për të diskutuar mbi tensionet në Mesdheun...

Indi, gati tuneli më i lartë në botë, 9,2 km në 3000 metra lartësi

India po përgatitet të inaugurojë Atal Tunel, galerinë rrugore më të lartë në botë, në lartësinë 3000 metra. Tuneli kalon nën qafën...

Shtyhet takimi i dialogut Kosovë-Serbi në Bruksel, shkak situata nga Covid-19

Takimi i ri në nivel ekspertësh mes Kosovës dhe Serbisë, i parashikuar të mbahej të hënën në Bruksel, është shtyrë, siç thuhet,...

Udhëtarët e trenave së shpejti do të jenë në gjendje të shkojnë të flenë në Zvicër dhe të zgjohen në qytete, duke përfshirë Amsterdamin, Romën dhe Barcelonën. Hekurudhat Federale Zvicerane dhe Hekurudhat Federale të Austrisë (ÖBB) kanë njoftuar se duan të zgjerojnë shërbimin e tyre të trenave të natës në Evropë.

“Kërkesa për shërbime ndërkombëtare të trenave të natës u rrit ndjeshëm më 2019 dhe në fillim të vitit 2020 derisa goditi kriza e koronavirusit”, shkruajnë Hekurudhat Federale Zvicerane të martën. “Numri i udhëtarëve që përdorin shërbimet e trenave të natës nga Zvicra u rrit me mbi 25% në krahasim me vitin e kaluar”.

Ai shtoi se dy hekurudhat partnere e konsideruan këtë një trend të qëndrueshëm, duke pasur parasysh rritjen e ndjeshme të kërkesës së klientëve për “udhëtime miqësore me mjedisin dhe me burime të efektshme”.

Me 19 linjat e saj “Nightjet” dhe tetë shërbimet e tjera të siguruara në bashkëpunim me hekurudhat partnere, ÖBB tashmë drejton rrjetin më të madh në Evropë të trenave të natës. Kjo përfshin rrjetin nga Zvicra të drejtuar në bashkëpunim me Hekurudhat Federale Zvicerane, që përfshin gjashtë linja.

Gjatë muajve të fundit, të dy kompanitë kanë vlerësuar mundësi të ndryshme për zgjerimin e shërbimit. Në një letër qëllimi të nënshkruar javën e kaluar, ata përshkruan një strategji që do të rrisë rrjetin “Nightjet” nga Zvicra për të përfshirë një total prej dhjetë linjash dhe 25 destinacionesh.

Destinacionet përfundimtare

Si një hap i parë në procesin e zgjerimit, të dy kompanitë duan të fillojnë një shërbim të përditshëm “Nightjet” që drejtohet nga Cyrihu në Amsterdam përmes Basel-Frankfurt-Këln në dhjetor 2021.

Një linjë e re do të drejtohet nga Cyrihu në Romë përmes Bern-Brig-Domodossola. Ka gjithashtu plane për një lidhje ditore nga Cyrihu në Barcelonë përmes Bern-Lozanë-Gjenevë.

Përveç kësaj, kapaciteti i lidhjeve nga Cyrihu në Berlin dhe Hamburg përmes Bazelit do të zgjerohet “në mënyrë të konsiderueshme”. Plani është që t’i shërbejmë të dy destinacioneve me dy trena të veçantë që mbulojnë të gjithë itinerarin, “nëse është e mundur nga ndryshimi i orarit 2023”.

Ata gjithashtu planifikojnë të kryejnë shërbimin për në Pragë përmes Gjermanisë si një pjesë e Berlinit “Nightjet” me dhoma gjumi. Rruga e re do të siguronte gjithashtu një lidhje të drejtpërdrejtë me Leipzig dhe Dresden.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...