RITI/ Haxhi me pak fjalë: e gjithë procedura dhe rrugëtimi

Mos i humb

SHBA sanksionon zyrtarë kinezë për “abuzim” të myslimanëve

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione kundër politikanëve kinezë, që, sipas tyre, janë përgjegjës për shkelje të të drejtave të njeriut të pakicave...

PD : S’jemi kundër diskutimit për sistemin.

PD ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama i cili ftoi për një tryezë tre palëshe sa i takon arritjes...

Liria e fesë në botë sërish e rëndësishme për BE-në

Respektimi i lirisë fetare është tregues i rëndësishëm për vlerësimin e konsolidimit të demokracisë dhe vendimi i BE-së për të ngarkuarin e...

Testet për koronavirus së shpejti edhe në klinika private

Me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar një sërë masash për luftimin e pandemisë COVID 19,...

Dita e parë e haxhit të në Mekë pritet të jetë e Premtja, 9 Gusht 2019.

Për muslimanët, Haxhi kujton edhe veprimet e Profetit Muhamed në “Haxhin e tij të lamtumirës” në vitin 632 sipas kalendarit gregorian. Haxhi është një nga shtyllat kryesore të besimit islam që synon të bashkojë njerëzit me Zotin, por edhe me njëri-tjetrin.

Më shumë se 1.8 milionë haxhilerë kanë mbërrijtur këto ditë në Meke, ndërsa 2.5 është numri total i atyre që do të kryejnë haxhin sivjet.

Kjo shifër paraqet sfidë për autoritetet të cilat bëjnë më të mirën për të ofruar akomodim, ushqim dhe kujdes shëndetësor për këdo që ka nevojë.

Haxhi është i detyrueshëm një herë në jetë për të gjithë muslimanët që posedojnë mjetet për ta kryer.

Por të shohim këtë proces të udhëtimit gjashtë-ditor hap pas hapi. /tesheshi.com/

auto pjese dak
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Hajdari flet me gjuhën e Ramës, i nxjerr videon e dytë Lulzim Bashës

Teksa kishte dalë në një konferencë për mediat, pas vendimit për ndryshime kushtetuese, që sjellin hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve...

Australi: Humb jetën 17-vjeçari, u sulmua nga një peshkaqen

Një djalë adoleshent vdiq nga një sulm i një peshkaqeni ndërsa po lundronte në brigjet lindore të Australisë, tha policia të Shtunën,...

Turqia neutralizon 8 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se në kuadër të operacionit “Kthetra-Tigri” u neutralizuan 8 pjesëtarë të organizatës terroriste të PKK-së në veri...