Rizoto me pulë!

263
0

Përbërësit: 300 gr mish gjoks pule, 150 gr oriz, 300 ml lëng perimesh, 50 gr djathë parmesan,

20 gr gjalpë, vaj vegjetal, kripë, Biber i zi.

Hapat

Ndajmë gjoksin e pulës në kube të vogla, i kriposimi dhe biberosim, i skuqim në vaj vegjetal. Më pas shtojmë orizin, e skuqim për 1 minutë, më pas shtojmë lëngun e perimeve pak nga pak derisa orizi të zihet, duke e përzier vazhdimisht.

Në fund shtojmë gjalpin dhe djathin permezan, i përziejmë mbi zjarr derisa të shkrihen.

Rizoton me pulë e shërbejmë me pak majdanoz të grimcuar.

Ju bëftë mirë!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here