ROLE ME ARRA DHE BANANE

Mos i humb

Brazil gjatë 24 orëve 1.039 të vdekur nga COVID-19

Në shtetin e Amerikës Jugore, Brazil, si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19) kanë humbur jetën 1.039 persona gjatë 24 orëve të...

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...

Suksesi i parë! Tryeza e Zgjedhores pranon propozimin e opozitës

Tryeza e reformës zgjedhore mësohet se ka pranuar propozimin e opozitës për shkurtimin e periudhave zgjedhore. Zgjedhjet do të...

Raportuesja për Kosovën: Duhet një kushtetutë koherente, shkëmbimi i territoreve me Serbinë, i papranueshëm!

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që dekreti i presidentit Hashim Thaçi për ta mandatuar Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike e...

Përbërësit:

•       8 vezë
•       8 lugë sheqer
•       10 arra të bluara
•       1 lugë miell
•       Lëvozhgë limoni
•       300 gr xhelatinë
•       3 banane
•       100 gr çokollatë

Përgatitja:

Me mikser i rrahim vezët dhe sheqerin, i shtojmë arrat, miellin dhe lëvozhgën e limonit (i përziejmë me lugë).
Masa hidhet në tepsi katrore, të shtruar me letër kuzhine, piqet në temperaturë 200°C.
Brumi i pjekur përmbyset në pecetë të lagur, largohet letra dhe lyhet e gjithë sipërfaqja me xhelatinë,
Në cepin nga fillojmë mbështjelljen rendisim bananet e qëruara të spërkatura me limon.
Korja mbështillet me kujdes në formë role, pasi të ftohet, e lyejmë me 100 gr çokollatë të shkrirë më parë në avull me 2 lugë qumësht dhe 2 lugë vaj.
Pritet në rrathë sipas dëshirës dhe servohet.

 Ju bëftë mirë!

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...