Rreziqet nga Rusia, Stoltenberg: Frikë për sulme bërthamore

Mos i humb

Banorët në Al-Bab të çliruar nga DEASH prej 3 vitesh jetojnë në siguri

Kanë kaluar 3 vite që nga çlirimi i rajonit Al-Bab i cili u pastrua nga organizata terroriste DEASH nëpërmjet operacionit "Mburoja e...

“Deri më tani, asnjë rast i konfirmuar me koronavirus”, MSH: Japim 1 milion dollarë për mjete, ja pse vdiq pacienti nga Berati

“Janë testuar 13 raste të dyshuara te udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton...

Kahtani, personi kyç në vrasjen e Khashoggit” pritet të rikthehet në detyrën e tij

Qeveria e Arabisë Saudite po përpiqet të rikthejë sërish në postin e ish-sekretarit të Gjykatës Mbretërore, Saud al-Kahtanin, i cili njihet si...

Erdoğan: Karabaku është një çështje që i intereson Turqisë aq sa edhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi se çështja e Karabakut është një çështje që i intereson Turqisë aq sa edhe Azerbajxhanit...

Pas vrasjes së një ish-agjenti në Britani të Madhe, Stoltenberg paralajmëron nga kërcënimet e reja ruse. Ai bëri një konstatim dramatik për strategjinë e Kremlinit në vitet e kaluara, që shtrihet nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë, stacionimit i trupave ushtarake në Gjeorgji, sulmet e shumta kibernetike e deri tek helmimi i ish spiunit ne Salisbury, për të cilin thuhet se e ka kryer Rusia.

“Sulmi ndaj ish agjentit është kryer sipas një modeli të caktuar, që është vërejtur prej disa vitesh”, thotë Jens Stoltenberg, në një intervistë për gazetën “Welt am Sonntag”.

Ai paralajmëron se Rusia po bëhet gjithnjë e më e paparashikueshme dhe agresive. Shefi i NATO-s shkon edhe një hap më tej, duke përmendur mundësinë e sulmeve bërthamore.

“Ne po shohim kohët e fundit se si Rusia po fut armët atomike në doktrinën e saj ushtarake dhe në stërvitje. Kjo shton frikën për sulme me armë bërthamore nga ana e Moskës. Ne duhet të gjejmë një përgjigje ndaj kësaj mundësie”, paralajmëron shefi i NATO-s.

Stolteberg shton se aleanca veri-atlantike duhet të përgatitet per mbrojtje dhe të përmirësojë aftësitë e veta. Ai kërkon marrjen e vendimeve të reja në Samitin e ardhshëm të NATO-s në muajin qershor. “Rusia nuk duhet të bëjë llogaritje të gabuara, pasi ne jemi të gatshëm të përgjigjemi në çdo moment, nëse cenohet një prej anëtareve të NATO-s”, theksoi kreu i Aleancës.

Top Channel

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...