Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Mos i humb

Erdoğan dënon vrasjen e afroamerikanit Floyd nga dhuna policore

"Qasja raciste dhe fashiste që çoi në vdekjen e George Floyd në qytetin amerikan Minneapolis si rezultat i torturës, jo vetëm që...

Konfirmohen 23 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit

Vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se...

Kosovë : Janë rregjistruar në 24 orë 6 raste të reja me COVID-19 dhe 12 të shëruar

DYMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 30 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Të dënuar për vjedhje dhe një anëtar grupi kriminal në Shkodër

Vijon Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i referohet AgroWeb.org konfirmojnë se rreziqet shëndetësore që i kanosen njeriut nga konsumi i ushqimeve të prekura nga mizat, janë të mëdha. Mizat mund të transferojnë shumë sëmundje ngjitëse siç janë kolera, tifoja dhe disenteria.

Një mizë e vetme mban plot 200 lloje të ndryshme bakteresh të dëmshme. Mjafton që miza të prekë një herë ushqimin, dëmi është i pakthyeshëm. Mizat përmbajnë mijëra qime të holla. Aty mund të futen bakteret e ndryshme të cilat transferohen mjaft lehtë tek ushqimi i njeriut. Ekspertët thonë se nëse miza qëndron në ushqim për një sekondë të vetëm, bakteret e akumuluara në trupin e tyre e tyre derdhen në pjatë. Duke qenë se mizat transferojnë sëmundje të rrezikshme e ngjitëse, AgroWeb.org ju këshillon rekomandojnë që të shmangni ngrënien e ushqimit të ndotur.

Si Të Shmangni Ndotjen E Ushqimit Nga Mizat?
Shmangia e mizave bezdisëse në tavolinën e ngrënies ose në pjatë është tepër e vështirë.

Qese Plastike Të Mbushura Me Ujë
Uji krijon reflektime të ndryshme dhe prish shikimin e mizave. Një qese me ujë u ngjan mizave si një rrjetë merimange të cilën ato e shmangin. AgroWeb.org ju këshillon të mbushni qese plastike me ujë dhe mbajini pranë dyerve, në ballkon e në dritare që mizat mos të guxojnë e të hyjnë.

Uthulla E Mollës
Hidhni gjysëm gote me uthull të ngrohtë molle në një kavanoz qelqi. AgroWeb.org ju udhëzon të vendosni një hinkë në të dhe mbajeni në një zonë ku mizat qëndrojnë më shpesh. Mizat do të ndjekin aromën e uthullës dhe do të ngelin në kurth. Nëse miza ka prekur një pjesë të ushqimit tuaj, rekomandohet që ta hidhni atë pjesë dhe të konsumoni pjesën e mbetur dhe të pandotur./AgroWeb

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lleshaj për përplasjen tek Teatri Kombëtar: Ligji parashikon deri në përdorimin e armëve…policia qëndroi tek shtrëngimi fizik

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ditën e sotme në foltoren e Kuvendit i është përgjigjur interesit të deputetëve të opozitës për sa...

Hyjnë 16 kamionë nga Serbia me dokumente Republika e Kosovës

Që nga shtimi i masave të reciprocitetit deri më sot në vendin tonë nga Serbia kanë hyrë 16 kamionë më dokumentet “Republika...

OFL iu nis formularët 5 të dënuarve në Gjirokastër e Përmet: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka zbritur në Jug të vendit duke iu kërkuar burimet e pasurisë 5 personave të dënuar për krime...

Kosovë : Edhe 5 punëtorë të tjerë të KEK-ut infektohen me COVID-19

Nga 19 rastet e konfirmuara të mërkurën në Kosovë, një prej tyre është punëtor i KEK-ut nga Obiliqi. Derisa KEK sot përmes një...

Operacioni Itali-Shqipëri, Policia e Shtetit: Kapen në Shkodër e Cërrik 2 anëtarët e grupit kriminal të trafikantëve të kokainës

Policia e Shtetit ka finalizuar një operacion ndërkombëtar duke arrestuar dy persona, pjesë e një grupit trafikantësh kokaine në Shkodër e Cërrik.