Rriten rastet e reja Covid, Greqia dhe Spanja vendosin kufizime të reja

Mos i humb

Kungullurë – Receta Perfekte Për T’u Shijuar Gjatë Verës

Një shije perfekte për t’u provuar gjatë ditëve të verës pasi kungujt janë të freskët dhe të stinës. Plot...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Tentuan të fusnin heroinë në Burgun e Beratit, arrestohen dy të rinjtë, si u zbuluan nga punonjësit

Policia e Beratit ka arrestuar dy persona, të cilët kanë tentuar të fusin heroinë brenda burgut. Në pranga kanë...

Të dënuar për vjedhje me dhunë, OFL iu con formular për deklarim pasurie 3 personave në Tiranë

OFL vazhdon të dërgojë formularë për deklarim të pasurisë tek personat e dënuar për vepra të rënda kriminale. Këtë...

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka nënshkruar një urdhëresë, e cila parashikon ndalimin e hyrjes dhe tranzitit në Itali për ata që në katërmbëdhjetë ditët e mëparshme kanë qëndruar ose ata kanë kaluar nëpër disa vende me situatë pandemike të rënduar.

Në listën e 13 vendeve janë edhe dy vende ballkanike, Bosnje Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut, por jo Shqipëria.

Gjithashtu për të garantuar mbrojtjen shëndetësore, fluturimet direkte dhe indirekte nga këto vende gjithashtu janë pezulluar.

Speranza u shpreh se pandemia tani është në fazën e saj më akute dhe ‘Ne-tha ai- nuk mund të çojmë dëm sakrificat e bëra nga populli Italian gjatë këtyre muajve”

Në datën 1 korrik, Komisioni Europian miratoi një listë të shteteve që do mund të udhëtojnë drejt Europës, pjesë e së cilës nuk është Shqipëria. Në këtë listë, nga vendet e Ballkanit është Mali i Zi dhe Serbia. Megjithatë, saktësohet se në varësi të ecurisë së pandemisë, lista do të rishikohet pas dy javësh, më 15 korrik. 

Në Greqi, qeveria ka urdhëruar njerëzit të mos i injorojnë udhëzimet e sigurisë, siç edhe ka ndodhur shpesh. Për shkak të rasteve të reja të koronavirusit të importuara nga vendet fqinje të Ballkanit, Athina ka parashikuar mundësinë e rivendosjes së kufizimeve të reja duke filluar nga dita e parë e javës që vjen.

Ndërkohë, në Spanjë numri i infeksioneve të përditshme është dyfishuar në 24 orë, për shkak të dhjetëra shpërthimeve të vogla pandemike.
Autoritetet e Ishujve Balearik kanë planifikuar detyrimin për mbajtjen e maskave në vendet publike pasi u identifikuan tre vatra infeksioni ne Mallorca.
Më parë, pesë shpërthime të tjera janë raportuar në të njëjtin ishull dhe një tjetër në Ibiza.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...