Rriten rastet me Covid, Bullgaria rivendos kufizimet! Rumania e frikësuar nga përhapja e infeksioneve

Mos i humb

Reagon Rusia pas vendimit të BE-së: Mosnjohja e Lukashenkos si presidenti i Bjellorusisë shkel ligjin ndërkombëtar

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se vendimi i Bashkimit Evropian (BE) dhe disa vendeve të tjera evropiane për mosnjohjen e legjitimitetit...

Të dënuar për trafik droge, vjedhje e rrëmbim, OFL iu kërkon burimet e pasurisë 5 të dënuarve, 1 nga Tirana e 4 nga Berati

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Vasili: Rilindja ndërtoi katastrofën ekonomike, asnjë hap pas në largimin e qeverisë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me deklaratën përmbyllëse të misionit të FMN në Tiranë.

Më shumë se 30 të vdekur nga zjarret në Kaliforni/ Shkencëtarët: Ngrohja globale pati ndikim të lartë

Zjarret masive të rëna në Kaliforni nga ngritur shumë shqetësime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Autoritetet bullgare kanë rivendosur disa masa kufizuese në vend për të luftuar pandeminë Covid, për shkak të rritjes së konsiderueshme të infeksioneve ditët e fundit.

Një urdhër nga Ministria e Shëndetësisë që ka hyrë në fuqi sot, parashikon zhvillimin pa publik të të gjitha ngjarjeve sportive, në terrene të hapur dhe të mbyllur. Ndalohen festat dhe ceremonitë me mbi 30 persona. Mbyllen klubet e natës dhe diskotekat.

Në Bullgari në 24 orët e fundit janë regjistruar 330 raste të reja të koronavirusit (nga të cilat 140 në kryeqytetin Sofje). Ky është një rekord absolut që nga fillimi i epidemisë në vendin e Ballkanit. Sipas raportimeve, numri i numri i përgjithshëm i viktimave është rritur në 262 dhe 23.374 persona janë në karantinë.

Pas një faze fillestare të kontrollit relativ të situatës pandemike, Rumania është gjithashtu e shqetësuar nga rritja e rasteve të reja Covid
Vendi ka regjistruar numrin më të madh të infeksioneve të përditshme deri më tani, në disa qytete, përfshirë kryeqytetin, Bukureshtin, në qendër të shpërthimeve të infeksionit.
Autoritetet në vend i kanë kërkuar popullatës që të respektojë në mënyrë skrupuloze rregullat themelore të higjienës dhe distancës sociale, megjithatë në horizont nuk duken plane për të rikthyer kufizimet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...