Rritja e temperaturave nuk do të frenojë COVID-19

Mos i humb

Basha: Në shtator nisim fushatën drejt fitores

Pas Kryesisë, ishte dhe Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike që miratoi përbërjen e Komisionit të Vlerësimit të kandidatëve të PD, pjesë e...

Tjetër bilanc tragjik në Kosovë, ndërrojnë jetë 13 pacientë me koronavirus, konfirmohen 245 raste të reja

Instituti Kombëtar i Kosovës ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit kanë vdekur 13 persona të infektuar me koronavirus.

Rastet dhe vdekjet nga COVID-19 rriten në vendet e Azisë Qendrore dhe Euroazisë

Rastet dhe vdekjet nga koronavirusi i ri (COVID-19) sot vazhduan të rriten në vendet e Euroazisë dhe të Azisë Qendrore.- UkrainëMinistri i Shëndetësisë...

Presidenti Erdoğan mesazh urimi për festën e Bajramit

"Uroj që Bajrami të sjellë qetësi në zemrat tona, mirëqenie për vendin tonë dhe paqe në botë. Gëzuar Bajramin”, tha Erdoğan në...

Temperaturat e larta nuk do të ndihmojnë në ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), sipas një eksperti.

“Nëse mbani distancën sociale dhe mbani një maskë, shkalla e infeksionit të sëmundjes mund të ulet, por nëse mbështetemi vetëm tek temperatura, kjo nuk funksionon”, tha për AA, Recep Tekin, një ekspert për sëmundjet infektive dhe mikrobiologjinë klinike në Universitetin Dicle në juglindje të Turqisë.

Duke treguar për klimën e nxehtë mesdhetare në jug të Turqisë, Tekin theksoi se numri i rasteve atje është rritur kohët e fundit përkundër temperaturave të larta.

“Nëse temperaturat e larta do ta kishin penguar plotësisht virusin nuk duhet të kishim parë raste në Arabinë Saudite ose Afrikë”, shtoi ai.

Duke theksuar se do të ketë ditë më të nxehta në javët në vijim, ai tha se njerëzit nuk duhet të sillen duke u mbështetur tek rritja e temperaturës por të mbajnë maska, të praktikojnë distancën sociale dhe të respektojnë higjienën e duarve pavarësisht nga temperatura.

Që nga e mërkura, Turqia ka regjistruar gjithsej 5.228 vdekje për shkak të koronavirusit ndërsa mbi 187.511 njerëz janë shëruar nga sëmundja. Aktualisht, ka më shumë se 208.938 raste të konfirmuara në vend.

Që nga origjina e virusit në Wuhan të Kinës dhjetorin e kaluar, pandemia ka marrë mbi 551.000 jetë në gjithë botën.

Më shumë se 12.1 milionë raste janë raportuar në të gjithë botën ndërsa mbi 6.65 milionë njerëz janë shëruar, tregojnë të dhënat e Universitetit “Johns Hopkins” me qendër në SHBA.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...