Rusi, 5 persona të vdekur nga shpërthimi gjatë testit raketor

Mos i humb

Tharja e rrobave brenda, e dëmshme për shëndetin

Të gjithë mund të kemi ndeshur një pamje të tillë: Tela në dritaren e një dhome dhe rrobat varur jashtë që të thahen. Nuk...

Aksion i madh në Maqedoni, kapen 1.3 ton kokainë

1.3 ton kokainë janë kapur sot në Maqedoninë e Veriut në një kamion me banane që ka hyrë dje nga Mali i Zi në...

Gjermania kërkon punëtorë nga Ballkani, në mars hyn në fuqi një ligj i favorshëm

Shteti gjerman është duke u përballur me mungesa të mëdha punëtorësh të profesioneve të ndryshme. Shumë kompani të mëdha nuk janë në gjendje që...

SHBA i kërkon qeverisë irakiane t’u japë fund sulmeve ndaj protestuesve

SHBA i ka bërë thirrje qeverisë së Irakut që t'i japë fund sulmeve kundër protestuesve paqësorë në Irak, në mesin e demonstratave të vazhdueshme...

Në një shpërthimi i cili ndodhi gjatë një testimi të raketës bërthamore në një bazë ushtarake në veri të Rusisë, humbën jetën pesë presona, njoftoi të shtunën Agjencia Atomike Ruse (Rosatom).

Rosatom bëri të ditur se 5 punonjës kanë humbur jetën të enjten gjatë një testimi, të shkaktuar nga “burime izotopike të karburantit në një njësi me energji të lëngshme” në qytetin Severodvinsk në rajonin Arkhangelsk.

Ministria ruse e Mbrojtjes theksoi se shpërthimi nuk ka shkaktuar kontaminim bërthamor, të cilën sot e konfirmoi dhe Rosatom.

Me herët gjatë kësaj jave një seri shpërthimesh shkatërroi depon e municioneve në qytetin Achinsk në Siberi, duke lënë një të vdekur.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).