Rusi, mbi 300 mijë të prekur nga COVID-19

Mos i humb

Policia e Shtetit mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Ja çfarë lejohet nesër, jo lëvizje me makina

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se nga dita e nesërme do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe...

Brazil: Numri i rasteve është rritur në 374.898, me 11.687 të infektuar të rinj të konfirmuar

Brazili konfirmoi 807 të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë e...

Iran, rritet në 7.734 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 57 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Gjatë 24 orëve të fundit, 8.764 raste të reja rezultuan pozitivë me COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 308.705, sipas ekipit emergjet.

Gjatë së njëjtës periudhë, 135 persona humbën jetën, duke e rritur numrin e vdekjeve në 2.972 ndërsa 9.262 persona u shëruan, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 85.392.

Vendi vazhdon testimin masiv të COVID-19 në përpjekje për të zbuluar sëmundjen në fazat e hershme, kur është më pak ngjitëse.

Deri më tani janë kryer rreth 7.1 milionë teste, duke zbuluar 273 mijë persona të dyshuar me virus.

Përkundër masave të rrepta, të cilat përfshijnë bllokimin e kryeqytetit rus Moskës, ndalimin e hyrjes për të huajt dhe personave pa shtetësi si dhe pezullimin e trafikut ndërkombëtar ajror dhe hekurudhor, Rusia është vendi i dytë më i prekur nga koronavirusi, sa i përket numrit të rasteve.

Tre zyrtarë të lartë rusë, përfshirë zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov, po trajtohen në spital nga COVD-19 ndërsa tre të tjerë u liruan më herët për shërim.

Pandemia ka marrë mbi 323.300 jetë njerëzish në të gjithë botën, me më shumë se 4.9 milionë raste të konfirmuara ndërsa numri i të shëruarve ka arritur pothuajse në 1.7 milionë, tregojnë shifrat e përpiluara nga Universiteti “Johns Hopkins” me qendër në SHBA.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...