Rusi : Në 24 orët e fundit me COVID-19 janë infektuar 8.371 persona, ndërsa janë konfirmuar 174 vdekje të reja

Mos i humb

Hashim Thaçi sot merret në pyetje nga Prokuroria Speciale në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të jetë sot para Prokurorisë Speciale në Hagë për aktakuzën e ngritur për krime lufte. Ai...

Basha pret në takimin ambasadorin e Gjermanisë

Ambasadorët duket se i janë rikthyer takimeve në selinë e PD. Ambasadori gjerman Peter Zingraf ndodhet tashmë në selinë...

Koreja e Veriut refuzon mundësinë për bisedime me SHBA-në

Agjencia zyrtare koreano-veriore e lajmeve (KCNA) njofton se kreu i Departamentit për çështjet me SHBA-në në Ministrinë e Jashtme të Koresë së...

Policia e Shtetit: Ja kujt i lejohet të hyjë e të dalë nga Shqipëria

Teksa shumë qytetarë janë në pritje të hapjes së kufijve me vendet e tjera, Policia e Shtetit ka dhënë një informacion të...

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit me COVID-19 janë infektuar 8.371 persona, ndërsa janë konfirmuar 174 vdekje të reja.

Po ashtu me 8.785 shërime, numri i personave të shëruar nga virusi ka arritur në 150.993.

Në Rusi, rritja ditore e numrit të rasteve është deklaruar në 2.3 për qind. Ndërkohë raportohet se tek 42.5 për qind e rasteve të reja në vend nuk janë vërejtur simptoma.

Në kryeqytetin Moskë me 2.054 raste të reja është rritur në 173.497 numri i rasteve, ndërsa me 71 vdekje rritet në 2.254 numri i vdekjeve. Gjithashtu në qytet janë shëruar 71.251 persona.

Shërbimi i Mbrojtjes së Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi njoftoi se rreth 300 mijë persona janë nën mbikëqyrje dhe se në 24 orët e fundit janë kryer 285 mijë teste duke e rritur në mbi 9.7 milionë numrin e testeve të kryera deri më sot.

– Zhvillimi i COVID-19 në Rusi

Rasti i parë me COVID-19 në Rusi u regjistrua më 31 janar tek 2 shtetas kinezë në rajonet Transbaikal në jug të Tyumen dhe Siberisë. Ndërsa rasti i parë i vdekjes me burim COVID-19 u regjistrua me humbjen e jetës së një gruaje të moshës 79 vjeçare më 19 mars në Moskë. Rusia mbylli kufijtë e saj që nga fundi i marsit dhe me rritjen e pandemisë ajo kaloi në “situatën e përgatitjes së lartë”.

Në shumë pjesë të vendit u zbatua kufizimi i daljes në rrugë dhe me përjashtim të marketeve dhe farmacive u mbyllën të gjitha dyqanet, restorantet, kafenetë dhe qendrat e argëtimit, kulturës dhe sportit.

Për shkak të pakësimit në normat e rritjes në shifrat e rasteve, kohët e fundit filluan të lehtësohen masat në disa rajone të vendit.

Me lirimin e masave në Moskë dhe në disa qytete të vendit u bë e detyrueshme vendosja e maskave dhe dorezave në transportin publik përfshirë taksitë, në biznese, markete dhe mjedise të populluara.

Në Moskë u zgjat deri më 14 qershor leja për daljen në rrugë e cila përfundonte me 31 maj. Bashkë me këtë duke filluar që nga 1 qershor do të lejohet hapja e bizneseve përveç ushqimore, si bizneset e pastrimit kimik, dyqanet për riparimin e këpucëve dhe veshjeve si dhe shëtitja dhe kryerja e aktiviteteve sportive në ambiente të hapura me kohë të caktuar për qytetarët.

Përfshirë kryeministrin Mikhail Mishustin, me koronavirus u infektuan edhe ministri i Ndërtimit, Vladimir Yakushev, ministrja e Kulturës, Olga Lyubimova, ministri i Shkencës dhe Arsimit të Lartë, Valery Falkov dhe disa deputetë në Dhomën e Ulët të Parlamentit rus Duma.

Teksa kryeministri Mikhail Mishustin, dhe ministrat Lyubimova, Falkov dhe Yakushev iu kthyen detyrave të tyre pas shërimit, po ashtu edhe zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov doli nga spitali në të cilin ai u trajtua për COVID-19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Tabaku: Oligarkët e PPP-ve përfituesit kryesorë të garancisë sovrane. Braktisen turizmi e fasoneritë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu thotë se kryeministri Rama i ka braktisur qytetarët dhe ka...

KLP mblidhet on line, emërohet unanimisht si prokurore në SPAK, Manjola Kajana

Në kushtet e distancimit social, si rezultat i pandemisë COVID19, është mbajtur gjatë paradites së sotme përmes platformës on-line, mbledhja e 63-të...

Basha me tone të ashpra: Rama po provon çdo lojë të pistë politike për të fshehur dështimin e tmerrshëm ndaj Covid!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon sulmet e ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa thekson se ai po provon çdo lojë të...

Hashim Thaçi sot merret në pyetje nga Prokuroria Speciale në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të jetë sot para Prokurorisë Speciale në Hagë për aktakuzën e ngritur për krime lufte. Ai...

Shqipëri : Është numri më i lartë i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistruar 2 vdekje dhe 117 raste të reja në 24...

Numri i të infektuarve me Covid 19 vijon të rritet në vendin tonë. Sot është regjistruar një rekord i ri, pasi ka...