Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Mos i humb

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një...

Denoncimi i PD: Kryeministri miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës

Departamenti i antikorrupsionit, aksesit ne sherbime dhe transparences pranë Partisë Demokratike, përmes një postimi në Facebook të disa dokumenteve, denoncon vendimin e...

Ulje e befasishme e papunësisë në Zvicër në qershor

Shkalla e papunësisë në Zvicër ka rënë në 3.2 për qind në qershor, pas ngritjes në 3.4 për qind që kjo shkallë...

OBSH-ja, pranon faktin se Covid përhapet transmetohet përmes ajrit

OBSH ka pranuar faktin se ekziston mundësia që koronavirusi të transmetohet përmes ajrit, pasi një grup shkencëtarësh nxitën organizatën që të përditësonte...

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, duke e shtyrë numrin e përgjithshëm në 405.843, thuhet në deklaratën e ekipit të urgjencës.

Vdekjet janë pak më nën mesataren e kësaj jave, por sërish vazhdojnë të jenë mbi 100 çdo ditë. Që nga dita e djeshme, nga infeksioni jetën humbën 138 persona, duke e çuar numrin e vdekjeve në 4.693.

Numri i të shëruarve gjithashtu regjistroi nivelin më të ulët të javës, me 4.414 të liruar nga spitali gjatë 24 orëve të fundit, krahasuar me 8 mijë që raportoheshin çdo ditë që nga e hëna.

Të shtunën, Ministria ruse e Shëndetësisë miratoi zyrtarisht ilaçet Avifavir për trajtimin e pacientëve me koronavirus, megjithëse faza e fundit e testimit nuk ka përfunduar ende.

Sipas rezultateve të fazës së parë të provave klinike, Avifavir nuk tregoi efekte anësore të reja ose të paregjistruara më parë dhe efektiviteti i tij ndaj COVID-19 ishte më i lartë se 80 për qind.

Faza përfundimtare filloi më 21 maj, ndërsa 330 pacientë të infektuar nga koronavirusi vullnetarisht u paraqitën të marrin pjesë në testim.

Të martën, qeveria tha se përhapja e virusit kishte arritur në nivel “të qëndrueshëm” dhe të kontrolluar dhe filloi të heqë kufizimet brenda vendit, duke mbajtur në fuqi ndalesën e hyrjes së të huajve në vend, si dhe pezullimin e udhëtimeve ndërkombëtare ajrore dhe hekurudhore.

Dy zyrtarë të lartë rusë janë duke u trajtuar nga koronavirusi, ndërsa katër të tjerë janë shëruar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rama: Panoramë fantastike për udhëtarët! Balluku: Drejt restaurimit ura e Ali Pashës

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në inaugurimin e Bypass-it të Tepelenës 1.8 kilometra që lidh segmentet rrugore Levan- Tepelenë dhe Tepelenë-...

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut është futur zyrtarisht në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të zgjasin 3 ditë. Sot, më...

Kush janë 4 të dënuarit në Tiranë e Kavajë që duhet të deklarojnë burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Tiranë e Kavajë, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike...

Tabaku: Oligarkët e PPP-ve përfituesit kryesorë të garancisë sovrane. Braktisen turizmi e fasoneritë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu thotë se kryeministri Rama i ka braktisur qytetarët dhe ka...

KLP mblidhet on line, emërohet unanimisht si prokurore në SPAK, Manjola Kajana

Në kushtet e distancimit social, si rezultat i pandemisë COVID19, është mbajtur gjatë paradites së sotme përmes platformës on-line, mbledhja e 63-të...