Ballina Bota Rusia synon të zgjerojë projektet bërthamore jashtë vendit

Rusia synon të zgjerojë projektet bërthamore jashtë vendit

73
0

 

Rusia po zgjeron projektet e saj të centraleve bërthamore jashtë vendit.

Sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS, vendi po shqyrton projekte të reja në Bullgari, Arabi Saudite dhe Bolivi.

Kompania ruse e energjisë bërthamore shtetërore RosAtom, e themeluar në vitin 2007, në faqen e saj të internetit tha se është e angazhuar në 44 projekte në mbarë botën, që do të kushtojnë deri në 133 miliardë dollarë.

TASS tha se presidenti rus, Vladimir Putin dhe homologu i tij bolivian, Evo Morales, konfirmuan se janë interesuar në rritjen e bashkëpunimit të mbrojtjes.

Rusia dhe Bolivia nënshkruan një marrëveshje ushtarake për bashkëpunim teknik në shkurt të vitit 2009 dhe ministrat e tyre të Mbrojtjes nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes në shtator të vitit 2016.

Investimet e Rusisë në projekin prej 200 kilovatësh në këtë vend të Amerikës Jugore pritet të arrijnë të paktën 300 milionë dollarë.

Sipas kompanisë RosAtom, objektet e para të Qendrës për Kërkimin dhe Teknologjinë Bërthamore në Bolivi është planifikuar të bëhen operacionale në vitin 2019.

Veçmas, në Samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) të vitit 2008, të mbajtur më 9-10 qershor në qytetin kinez Qingdao, presidenti uzbek Shavkat Mirziyoyev dhe presidenti Putin diskutuan ndërtimin e një stacioni të energjisë atomike në rajonin Navoi të Uzbekistanit, në lindje të vendit.

RosAtom do të ndërtojë këtë termocentral në rajonin Novoi.

Të premten e kaluar, agjencia federale ruse e lajmeve FAN njoftoi se Rusia gjithashtu ka nënshkruar kontrata me Kinën lidhur me ndërtimin e dy njësive më reaktive në centralin bërthamor Tianwan në provincën Juangsu të Kinës, si dhe lidhur me zgjerimin e dy reaktorëve në centralin bërthamor Xuidapu në Liaoning të Kinës.

Rusia po ashtu ka planifikuar të ndërtojë dy kapacitete me 1.200 megavat energji elektrike në Rooppur të Bangladeshit. Njësia e parë do të porositet në vitin 2023 dhe e dyta do të vihet në shërbim në vitin 2024.

RosAtom gjithashtu do të ndërtojë katër reaktorë të energjisë në El Dabaa në rajonin Matrouh të Egjiptit në bregdetin e Mesdheut.

Kompania ruse gjithashtu do të ndërtojë centralin bërthamor Akkuyu NPP të Turqisë në provincën Mersin, që ka katër njësi me një kapacitet total prej 4.800 megavat.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here