Sa të jetë gjuha shqipe emri i tij do të jetë në lutjet e shqipfolësve!

Mos i humb

Palestinezi i vrarë nga forcat izraelite ishte i paarmatosur

Oficerët e policisë kufitare hapën zjarr ndaj një njeriu në Qytetin e Vjetër të Kudsit pasi dyshuan se ai kishte një armë,...

Sot gjyqi i Tahirit , por pa publik

Sot në Gjykatën e Posaçme e Apelit do të zhvillohet seanca ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri...

Bylykbashi: Duke nisur nga sot, “gjendja e fatkeqësisë natyrore” dhe masat janë antikushtetuese

Me anë të një statusi në “Facebook”, ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi shprehet se që nga dita e sotme e Fiter Bajramit,...

FALJA E NAMAZIT TE FITER BAJRAMIT 2020

https://youtu.be/6F2Q1mctyGE

Sa të jetë gjuha shqipe emri i tij do të jetë në lutjet e shqipfolësve!

Nga: Abdullah Klinaku

“Të shkruajm’ gjuhën tonë, kombinë ta ndritojmë, gjithë ç’është e ç’ka qenë, ngadalëzë ta mësojmë”, ishte porosia e poetit shqiptar Naim Frashëri.

Të shkruarit në gjuhën shqipe, gjuhën që e kupton populli ynë ka qenë mision fisnik i intelektualëve, e më e mira e këtij mision është kur ja mundëson popullit mësimin për Zotin dhe Fjalën e Zotit në gjuhën e tij, pra në gjuhën e mirë shqipe.

Këtë mision fisnik e patriotik e kishte marr mbi supe hoxha dhe mësuesi i lindur në komunën e Lipjanit në vitin 1920.

I edukuar në Medresenë e Ferizajit e të Prishtinës, e i rritur pranë dijetarëve të asaj kohe, djaloshi nga Lipjani nis misionin e tij për edukimin dhe arsimimin e gjeneratave të reja, duke i sjell shkrime dhe literaturë në gjuhën shqipe.

Ishte mësues, edukator, hoxhë, myderriz, myfti në Lipjan dhe pastaj për 5 vite në Prishtinë, kryetar i shoqatës së Ylemave të Kosovës, autor librash, dorëshkrimesh dhe përkthimesh.

Fati i rëndë i Kosovës nën okupimin serb e kishte vështirësuar fjalën dhe shkrimin shqip. Hoxha i vetëdijshëm se këtij populli i duhet mësimi fetar në gjuhën shqipe nisi botimet në gjuhën shqipe.

Me të drejt ai njihet si pishtari dhe themeluesi i publistikës islame.

Shkrimet për besimin dhe atdhedashurinë nisën në revistën “Buletini”, pastaj në botimin e “Takvimit” e në vitin 1971, u themelua revista “Edukata” e përcjellur pastaj me revistën mujore, “Dituria Islame” nga viti 1986, në të cilat shkrimet dhe publikimet e Hoxhës ishin të dashura për shqiptarët.

Ai ishte autor edhe i librit “Komente dhe mendime Islame” libër i cili shtronte themelin e mendimit islam te shqiptarët.

Mbi të gjitha Myderrizi i jonë, ju kishte përveshur përkthimit të Kur’anit dhe komentimin e tij në gjuhën shqipe.

Ai kishte vendosur që lexuesit shqiptar t’ja sjell fjalën e Zotin në gjuhën shqipe. Ai u bë shkak që ne sot e lexojmë aq këndshëm Fjalën e Zotit në gjuhën e nënës.

Prandaj, emri i tij haxhi Sherif Ahmeti, do të përmendet në lutjet e shqipfolësve deri në ditën kur në vendin tonë do të flitet gjuha shqipe.

Rahmet pastë shpirti i tij fisnik, i cili ju dorëzu Zotit në vitin 1998, për çdo fjalë të përkthyer që e lexojmë deri në ditën kur nuk do të jetë askush tjetër përveç Madhërisë së Zotit!

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...