“Sëmundja” që po rrëzikon fëmijët

Mos i humb

Zvicër: Të huajt në Bazel fitojnë të drejtën për t`u zgjedhur

Kantoni Basel-stadt është kantoni i parë në Zvicër, ku të huajt do të kenë jo vetëm të drejtën për të votuar por...

18 të arrestuar, 107 patenta të hequra/ Aksioni i policisë rrugore në Tiranë

Me lehtësimin e masave kufizuese për lëvizjen e lirë të mjeteve dhe këmbësorëve janë rikthyer edhe rreziqet që...

Prodhimi i iPhone 12 do të fillojë në korrik

Prodhimi i vëllimit të modeleve të ardhshme të Apple “iPhone 12” me 6.1 inç do të fillojë në muajt korrik-gusht përpara pjesës...

Tërmet në Korçë, ja epiqendra dhe magnituda

Një lëkundje tërmeti është ndjerë mëngjesin e sotëm në Korçë. IGJEUM raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.5...

 

 

Shkalla e mbipeshës së fëmijëve është më e larta në Shtetet e Bashkuara, por ajo po rritet me shpejtësi edhe në rajonin e Azi-Paqësorit, thonë hulumtimet e reja.

Numri i fëmijëve mbi peshë, nën moshën 5-vjeçare, është rritur për 38 përqind nga viti 2000 në vitin 2016 në Azi-Paqësor, raporton Reuters, duke u thirrur në hulumtimet e Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera ndërkombëtare.

“Shkalla e rritjes së obezitetit në Azi-Paqësor është më e lartë se në shumë vende të tjera”, tha Sridhar Dharmapuri, zyrtar për sigurinë ushqimore në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi.

Studiuesit thonë se rritja e niveleve të obezitetit në Azi-Paqësor është veçanërisht shqetësuese, sepse fëmijët mbi peshë janë në rrezik më të lartë për të mbetur mbi peshë edhe si të rritur, transmeton insajder.

Kjo, pastaj, mund të çojë në probleme serioze shëndetësore, si: diabet i tipit 2, presion i lartë i gjakut dhe sëmundje të mëlçisë.

Hulumtuesit thonë se rritja e pasurisë gjatë 20 vjetëve të fundit ka luajtur rol të madh në rritjen e niveleve të obezitetit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasadori i Gjermanisë i kërkon Hotit të vazhdojë të qeverisë me standardet e vëna nga Kurti

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt thotë se presin nga qeveria e re me kryeministër Avdullah Hotin që të vendosë standarde...

PostCovid-Turqia rikthen fluturimet ajrore me 40 shtete në qershor

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje paraprake me...

Covid-BE i dhuron 300 milionë euro Gavi-t për të vaksinuar fëmijët

Komisioni Evropian është i përkushtuar të dhurojë 300 milion euro gjatë pesë viteve të ardhshme për të vaksinuar qindra miliona fëmijë në...

Kurti shkon në shesh për ta nënshkruar peticionin, si kryetar i VV-së kërkon sërish zgjedhje

Kryetari i Vetëvendosjes dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po vazhdon të kërkojë zgjedhje të reja në vend. Ai...

Rama: Politika shqiptare në stad adoleshenti. Hera e parë që BE ndërhyn në politikën e brendshme të një shteti

Kreu i qeverisë Edi Rama në fjalën e tij në parlament foli për zhvillimet e fundit politke sa i përket reformës zgjedhore.