Serbi : Vuçiç tërhiqet nga planin për vendosjen e orës policore në vend

Mos i humb

Zvicër : Qeveria u kërkon kantoneve të fusin detyrimin e maskave në dyqane

Pascal Strupler, drejtori i Zyrës Federale të Shëndetit Publik, ka thënë me një shprehje serioze dhe të brengosur para mediave: “Virusi nuk...

Bamje me Hudhra dhe Vaj Ulliri – Shpejt, Lehtë dhe Shëndetshëm

Dashamirësit e bamjes, një perime tepër e shëndetshme për organizmin, janë gjithnjë në kërkim të recetave interesante për gatimin e saj.

Ky shtet anulon procesin mësimor për tërë vitin 2020, s’ka as mësim online

Bolivia ka marrë vendim që procesi mësimor të anulohet për tërë vitin kalendarik për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Një tërmet prej 5.5 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5.5 ballë sipas Rihterit goditi provincën indoneziane Nusa Tenggara Lindore. Zyra nacionale për meteorologji,...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u tërhoq nga plani për të zbatuar një bllokim të dytë mes rritjes së rasteve të koronavirusit, pasi protestuesit mbushën rrugët e Beogradit.

Sipas Euronews, Vuçiç kishte njoftuar të martën se masat e reja të bllokimit do të rivendoseshin më vonë gjatë javës, duke bërë që demonstruesit të mblidheshin para parlamentit me disa brohoritje “Dorëheqje! Dorëheqje!”

Protestat filluan të martën dhe vazhduan të nesërmen me disa njerëz të lënduar jashtë parlamentit ndërsa shpërthyen përleshjet midis grupeve të protestuesve dhe policisë, të cilët përdorën edhe gazin lotsjellës.

Por Vuçiç tha të mërkurën se pa një gjendje të jashtëzakonshme, ai nuk do të jetë në gjendje të zbatojë një orë policore.

Ai tha se ekipi i vendit, kryeministri dhe ministri i shëndetësisë “ndoshta do të vendosin masa më të ashpra, por pa futur një orë policore”.

Shefi i epidemiologjisë të vendit, Predrag Kon, i tha kanalit kabllor të lajmeve N1 të Serbisë më herët gjatë ditës se protestat treguan se si njerëzit ndjeheshin për bllokimin.

Ndryshe, disa njerëz kishin provuar të sulmonin ndërtesën e parlamentit, duke arritur shkurtimisht të hynin, por u detyruan nga policia të largoheshin

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...