Sfida më e re në internet nxit njerëzit të pastrojnë vendet që vizitojnë dhe të mbledhin mbeturinat

Mos i humb

Reagon Policia e Shtetit ndaj sistemit TIMS jashtë funksionit

Policia e Shtetit ka reaguar pas një lajmi, se është dëmtuar sistemi TIMS dhe nuk funksionon. Në lidhje me...

​Mitrovicë, 18 ditë pa asnjë rast me Covid-19

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se janë bërë 17 ditë prej kur kemi pasur rastin e fundit pozitiv...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Nesër nuk do të ketë masa shtesë, orari i lëvizjes vazhdon në bazë të numrit të letërnjoftimit

Nesër besimtarët myslimanë festojnë Fitër-Bajramin. Por për dallim herëve të tjera nuk do të falet namazi i Bajramit nëpër xhamia, e as...

Jetojmë në një kohë kur çdo ditë krijohet ndonjë sfidë e re në internet, kryesisht në Instagram, e megjithatë jo të gjitha këto “nisma” ja dalin të bëhen virale. Ndërkohë që disa prej tyre mund të jenë negative, si #Momochallenge, apo krejtësisht pa kuptim si #10yearschallenge, e fundit në fakt është një sfidë tepër pozitive dhe që mund të ketë një impakt të mirë mbi mjedisin.

Bëhet fjalë për atë #trashtag ose “Trashtag challenge”, që në shqip po e përkthejmë “Sida e mbledhjes së mbeturinave” dhe inkurajon njerëzit që të nxjerrin foto të tyre duke pastruar vendet që frekuentojnë. Me qindra njerëz kanë shpërndarë momentet kur janë në një park dhe kanë vendosur të mbledhin mbeturinat të lëna pas nga njerëzit e tjerë, ose teksa kanë dalë për nje ecje në rrugë kanë vendosur mos ta lënë të ndotur por ti grumbullojnë plehrat në një vend dhe ta pastrojnë.

Në fakt ideja për një sfidë të tillë është e vjetër, madje në 2015 një kompani u mundua ta bënte virale, në mënyrë që të mbroheshin kryesisht zonat e pabanuara ku mungonte kujdesi për mbeturinat. Por gjithsesi ja doli të kthehej në një trend, goxha pozitiv, vetëm fundjavën që shkoi dhe po vazhdon të shpërndahet masivisht nga njerëzit. Përdoruesit e rrjeteve, Instagram, Twitter, Facebook apo Reddit janë duke bërë një kolazh dy fotosh, e para është e vendit të mbushur me mbeturinat dhe e dyta është e ndryshimit drastik që pëson pasi pastrohet. Tani është duke u lufutar që #trashtag të bëhet sfida kryesisht e çdo fundjave, kur nejrëzit zakonisht shkojnë në udhëtime.

Ja ku janë disa nga postimet më interesante:

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për kufijtë është politik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Policia e Shtetit mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Ja çfarë lejohet nesër, jo lëvizje me makina

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se nga dita e nesërme do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe...

​Mitrovicë, 18 ditë pa asnjë rast me Covid-19

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se janë bërë 17 ditë prej kur kemi pasur rastin e fundit pozitiv...