SHBA, Dielli i parë nga afër, pamjet e filmuara nga teleskopi i ri

Mos i humb

Ndryshon orari i punës edhe për barnatoret

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka marrë vendim që barnatoret në gjithë Kosovën të punojnë nga ora 06:00 deri në...

COVID-19/ PD akuzon qeverinë për mungesë transparence: Çfarë do të bëhet me 35 mijë biznese dhe mbi 70 mijë të papunë të përjashtuar nga...

Partia Demokratike akuzon qeverisë për mungesë transparence sa i takon ndihmave sociale dhe ato ndaj biznesit. Në një dalje publike para mediave,...

Nuk respektuan masat qeveritare, arrestohen 47 persona

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka arrestuar 47 persona të cilët nuk i kanë zbatuar dispozitat shëndetësore gjatë epidemisë.

Rritja e numrit të viktimave nga koronavirusi, Italia vendim tjetër pas 3 prillit, izolim edhe për dy javë të tjera

Italia po risheh vendimin e ‘Lock- Doën’-it deri në 3 prill duke menduar ta zgjasë atë deri në 18 prill.

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijnë pamjet e Diellit, si nuk i kemi parë kurrë më parë.

Është pikërisht teleskopi i ri Dkist (Daniel Ken Inouye Solar Telescope), që bën të mundur të mblidhet informacion shtatë herë më superior se normalja.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Teleskopi është i instaluar në lartësinë 3000 metra në majë të vullkanit Haleakala në Maui, në Hawai.

Pamjet e detajuara japin mundësinë të shohim ‘qelizat’ që kanë dimensione rreth mijëra kilometra njëra, të prodhuara nga lëvizjet e papritura të plazmës, që lëshojnë energji drejt sipërfaqes së diellit, duke krijuar forma thonjsh prej ari.
Nga tani e në vazhdim do të jetë e mundur të bëhen parashikime më të kujdesshme për stuhitë diellore.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Asnjë i burgosur në Burgun e Mitrovicës nuk është me koronavirus

Departamenti Shëndetësor i Burgjeve pranë Ministrisë së Shëndetësisë njofton se asnjë i burgosur nuk është i prekur me COVID-19.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...