Shba, Facebook eliminon videot “deep fake”

Mos i humb

Intervistimi i Thaçit vijon në Hagë nga Prokurori Special

Intervistimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nga Prokurori Special i Dhomave të Specializuara, me seli në Hagë, do të vazhdojë edhe...

Rama : Mik i Bashës, bëri deklarim zhgënjyes, të nxituar dhe të zhbalancuar, duhet të flasë me fakte!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur ashpër Zv.kryetarit të Grupit të CDU-CSU në Bundestagun gjerman, Johann Wadephul, i cili kërkoi dje që...

Google Maps do të paralajmërojë për semaforët në të ardhmen

Shërbimi i hartës po teston një funksion që mund të përdoret për të shfaqur dhe shmangur semaforët në një rrugë.

Transporti publik: Veliaj na premtoi heqje taksash, pastaj na solli zarfin

Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka dalë në një konferencë për media këtë të enjte, duke i kërkuar Bashkisë së Tiranës të heqë...

Facebook ndalon “deep fake”, domethënë videot e krijuara me një teknikë që shfrytëzon inteligjencën artificial për të mbivendosur dy fytyra në një video, duke krijuar kështu një shkëmbim identiteti dhe duke lejuar, për shembull, që një politikani t’i vihen fjalë që nuk i ka thënë kurrë.

Kompania e Mark Zuckerberg, tashmë në fushë me projektin “Sfida e zbulimit të deep fake”, së bashku me të tjerë gjigantë, si Microsoft e Amazon, njoftoi se do të heqë nga platforma e tij përmbajtjet e manipuluara me qëllim gënjeshtrën, por duke ruajtur paroditë e satirat.

Ky njoftim vjen në një çast kur rrjeteve sociale u është kërkuar që të pastrojnë platformat e tyre nga lajmet e rreme dhe përmbajtjet e gënjeshtërta, në kuadër të zgjedhjeve presidenciale amerikane në fund të vitit 2020.

Për të kuptuar nëse një video është e manipuluar, kompania do të mbështetet te 50 partnerët e saj botërorë, për një kontroll të fakteve në 40 gjuhë.

Muajin e kaluar, rrjeti social nisi një bashkëpunim me Reuters për të krijuar një kurs në internet, që i ndihmon gazetarët të njohin “deep fake” dhe të mos bien pre e gënjeshtrave.(Atsh)

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...