SHBA, grupi antifashist mund të etiketohet “grup terrorist”

Mos i humb

COVID-19, Rusia dërgon mjekë dhe pajisje në Serbi

Rusia ka dërguar sot mjekë dhe pajisje mjekësore në Serbi, për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Meta thirrje qytetarëve: Respektoni me përpikmëri masat kundër COVID-19

Presidenti Ilir Meta iu bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë me përpikmëri të gjitha udhëzimet dhe kufizimet e bëra publike për shkak...

Tjetër ditë e zezë në Itali/ Rritet sërish numri i vdekjeve

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Luftojnë çdo ditë vdekjen tek Infektivi, mjeku i njohur zbulon dhuratën që i la gojëhapur

TIRANE -Mjeku i njohur Tritan Kalo me anë të një postimi në rrjetet sociale ka zbuluar një dhuratë shumë të bukur që...

Presidenti amerikan, Donald Trump, është shprehur se administrata e tij po merr në “konsideratë të madhe” renditjen e Antifas me bazë në SHBA, shkurtesë për “antifashistët”, si një grup terrorist vendor.

“Një konsideratë e madhe po i kushtohet emërtimit të ANTIFA si një ‘ORGANIZATË E TERRORIT”, tha Trump të dielën në një postim në Twitter dhe paralajmëroi zyrtarët e qytetin të Portlandit, shtëpinë e Rose City, grupit më të vjetër dhe më aktiv të Antifas në SHBA.

“Portland është duke u shikuar shumë afër”, tha Trump dhe këshilloi kryebashkiakun e Portlandit që ta bëjë “si duhet” punën e tij.

Scott Crow, një nga ish-organizatorët e Antifas, CNN në vitin 2017 i tha se ideja e Antifa është që të frenojë gjuhën e urrejtjes kudo që të ndodhë nëse rrezikon jetën e njerëzve.

“Ideja në Antifas është që të shkojmë atje ku ata (krahu i djathtë) shkojnë. Gjuha e urrejtjes nuk është fjalë e lirë”, tha Crow.

“Kështu ne shkojmë për të shkaktuar konflikte, për t’i mbyllur ato ku janë, sepse ne nuk besojmë se nazistët ose fashistët e çdo shiriti duhet të kenë gojëhapur”, shtoi Crow, duke mbrojtur taktikën e mos platformës së Antifa.

Që nga zgjedhja e Donald Trump si president i SHBA-ve, numri i protestuesve të Antifas është në rritje, i përbërë nga amerikanë kryesisht të rinj, progresivë, liberalë dhe të majtë.

Grupet konservatore në SHBA kritikojnë grupet e Antifas për faktin se janë të dhunshëm gjatë protestave dhe pengojnë fjalën e lirë.

Ideja e Antifa ka gjurmët në Gjermaninë Naziste dhe Aksionin Anti-Fashist, një grup militant i themeluar në vitet 1980 në Mbretërinë e Bashkuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.