SHBA konfiskon sasi armësh iraniane në Detin Arabik

Mos i humb

COVID-19, numri i rasteve në mbarë botën tejkalon 19 milionë

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 19 milionë. Sipas faqes...

Liban, Charbel Wehbe emërohet ministër i Punëve të Jashtme

Qeveria libaneze sot njoftoi emërimin e ish-ambasadorit Charbel Wehbe si ministër të Punëve të Jashtme. Wehbe shërbeu si këshilltar...

Zbardhet mashtrimi në tenderat e ministrisë së Brendshme dhe të Mbrojtjes

Tenderi i fundit i uniformave të policisë së shtetit ka zbuluar një skemë të mirfilltë përfitimi të parave publike me gara fiktive...

Tritan Kalo thirrje të rinjve: Po rrezikoni shëndetin në bare e klube, kemi shtrime e humbje jetësh në mesin tuaj!

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo, e nis këtë të diel me një mesazh të fortë për të rinjtë, të cilët duket...

SHBA-ja bëri të ditur të enjten se ka sekuestruar një sasi armësh anti-tank të dyshuara me origjinë iraniane dhe municione tjera në Detin Arabik,  (AA).

Normandia USS interceptoi një mjet lundrues, varkë me vela tradicionale që përdoret në rajon, kur zbuloi sasi armësh, tha Komanda Qendrore e SHBA-ve në një deklaratë.

Armët përfshijnë 150 raketa të drejtuara kundër tankeve ‘Dehlavieh ’, të cilat janë të ngjashme me raketat anti-tank ‘Kornet’ të Rusisë si dhe tre raketa tokë-ajër të prodhuara nga Irani, armë termike dhe përbërës droni. Po ashtu u sekuestruan pjesë të ndryshme të armëve dhe municioneve.

Komanda tha se armët janë “identike” me një ngarkesë të konfiskuar nga USS Forrest Sherman në nëntor që më vonë pretendoi se ishin të destinuara për rebelët Huthi në Jemen.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka ndaluar shitjen e armëve për Huthit, të cilët SHBA-ja dhe aleatët e saj rajonalë, përfshirë Arabinë Saudite, thonë se janë një proksi forcë iraniane.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...