SHBA, në zgjedhjet lokale të së martës u zgjodhën 26 muslimanë

Mos i humb

A duhet ta instaloni iOS 13.5?

Apple iOS 13.5 ka mbërritur dhe është një prej përditësimeve më të rëndësishme të Apple sepse përmban teknologjinë prë gjurmimin e të...

Shqipëri : Në 24 orë janë rregjistruar 6 raste pozitive me Covid-19

Sipas MSH, 4 prej rasteve të reja janë në Tiranë, ndërsa dy të tjerët janë në Durrës dhe Mat. Ndërkohë, aktualisht po...

Konfirmohen 23 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit

Vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se...

Thaçi: Iu hap rruga krijimit të qeverisë së re

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi në një konferencë për shtyp se ka pranuar vendimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese rreth çështjes...

Rreth një e treta e 81 muslimano-amerikanëve që garuan për poste në zgjedhjet e së martës në SHBA shënuan fitore elektorale, bëjnë të ditur grupet e mbështetësve muslimano-amerikanë.

“Gjithsej 26 kandidatë muslimanë dolën fitues të martën në mbrëmje dhe deri më tani gjatë këtij viti 34 kandidatë muslimanë fituan zgjedhjet shtetërore dhe lokale”, thuhet në një njoftim të përbashkët për media nga grupet e mbështetësve të muslimanëve, Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), Jetpac dhe Ndryshimi MPower.

Në mesin e 34 fituesve në vitin 2019, 16 janë gra, thanë grupet, duke raportuar për numrat paraprakë.

“Këto fitore elektorale tregojnë qartë se muslimanët amerikanë po forcohen dhe po tregojnë angazhimin e tyre për shërbimin publik”, tha Nihad Awad, drejtori ekzekutiv i Këshillit kombëtar.

“Muslimanët amerikanë po kandidojnë për zyra në një numër të madh, sepse më shumica e jonë kanë filluar të kuptojnë për perspektivën unike për të ndihmuar në rregullimin e pabarazive masive në kujdesin shëndetësor amerikan, arsimin dhe sistemin ligjor penal”, tha Mohammed Missouri, drejtori ekzekutiv i Jetpac.

“Çfarë do të bëjnë amerikanët muslimanë gjatë një kohe të islamofobisë së rritur nën një administratë ksenofobike? Ne kandidojmë për poste dhe fitojmë”, tha Linda Sarsour, drejtore ekzekutive në Ndryshimi MPower.

Nga 26 kandidatët muslimanë që fituan të martën, 13 ishin fitues për herë të parë ndërsa të tjerët ishin në detyra në të cilat u rizgjodhën.

Emigrantja nga Somalia, Safiya Khalid, një demokrate 23-vjeçare e cila garoi për Këshillin e Qytetit Lewiston në shtetin Maine, fitoi garën e saj me një diferencë të madhe pavarësisht sulmeve të egra raciste në fushatën e saj.

Fitorja e Khalid ishte një nga disa fitoret e para historike në të gjithë vendin.

Në Virxhinia, Ghazala Hashmi u bë gruaja e parë muslimane e zgjedhur në Senatin e shtetit, ndërsa Abrar Omeish u bë gruaja e parë muslimane që u ul në bordin e shkollës në Fairfax, një periferi e pasur e Virxhinisë Veriore në jug të Washingtonit.

Nadia Mohamad, gjithashtu 23 vjeçe, u bë gruaja e parë muslimane dhe somalezja e parë që u zgjodh në Këshillin e qytetit në St. Louis Park.

Chol Majok, një 34-vjeçar nga Sudani i Jugut, u bë refugjati i parë i zgjedhur në zyrën publike në Siracuse të New York-ut.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Facebook do ta sjellë së shpejti CatchUp, aplikacionin e ri vetëm për thirrje

New Product Experimentation Team ka bërë të ditur se do ta sjellë së shpejti, një aplikacion të ngjashëm me Houseparty, por vetëm...

Tërshëre me çokollatë dhe banane

Po ju sjellim recetën e shkëlqyeshme për një kafjall pak më ndryshe, i cili njëherësh do t’ju ëmbëlsojë Përbërësit:

Hormoni i stresit bllokon të mbajturit mend

Hormoni, të cilin e prodhon organizmi i njeriut kur është nën ndikimin e stresit, ndikon në humbjen e të mbajturit mend, kanë...

Nga koha tek jeta e përtejme, 10 mitet enigmatike universale që vazhdojnë të na magjepsin

Të gjithë ne kemi një dëshirë të brendshme, që kërkon përgjigje për pyetjet më themelore që shtron sot njeriu. Nga kemi ardhur?...

Tani mund të fshini postimet e vjetra në Facebook pa fshirë llogarinë tuaj!

Facebook ka lëshuar një veçori të re për t’ju lejuar të shihni gjithçka që keni postuar në platformën më të madhe të...