SHBA nis formalisht largimin nga Organizata Botërore e Shëndetit

Mos i humb

Indi, 5 të vdekur nga rrëshqitja masive e tokës, dhjetëra të bllokuar

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën, ndërsa dhjetë janë shpëtuar sot në mëngjes nga një rrëshqitje masive e tokës në shtetin...

Infermieri shqiptar i vjedh kartën e bankomatit pacienti që humbi jetën nga COVID-19

Një infermier shqiptar  në Itali është arrestuar nga policia, pasi akuzohet se i ka vjedhur kartën e bankomatit një pacienti që humbi...

Testimi për COVID-19 tashmë edhe në klinika private, këto parashihet të jenë çmimet

Duke nisur nga kjo javë, në Kosovë disa institucione shëndetësore private, pasi të pranojnë licencën nga Ministria e Shëndetësisë, do të fillojnë...

SHBA “thellësisht e shqetësuar” për arrestimin e biznesmenit të Hong Kongut

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Robert O'Brien, ka deklaruar se SHBA është "thellësisht e shqetësuar për arrestimin e Jimmy...

Administrata e presidentit Trump i ka dërguar një letër Kongresit dhe Kombeve të Bashkuara ku i njofton për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në lidhje me mënyrën se si ky organizëm u përball me pandeminë.

Njoftimi për tërheqjen i është dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres. Në bazë të rezolutës së përbashkët të miratuar në Kongres në vitin 1948, Shtetet e Bashkuara duhet të njoftojnë një vit përpara për lëvizjen dhe duhet të paguajnë detyrimet për agjencinë para largimit.

Vendimi për largim nga OBSH-ja do të hyjë në fuqi brenda një viti, më 6 korrik 2021.

Akti i fundit i presidentit Trump ndryshon perspektivat e OBSH pasi Shtetet e Bashkuara janë financuesi i parë që kontribuon rreth 15% të buxhetit, pak a shumë 400 milion dollarë.

Trump më herët kishte akuzuar drejtuesit e OBSH-së se ishin shumë pro Kinës dhe nuk kishin dhënë në kohë alarmin për pandeminë Covid.

Vetëm pak pasi u bë i ditur se divorci ishte bërë zyrtar, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së në Twitter kujtoi misionin e agjencisë dhe rëndësinë e financimit të luftës kundër koronavirusit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Greqi- Turqi! Marina greke qëllon drejt jahtit turk, plagosen tre persona

Situata mes Greqisë dhe Turqisë duket se po tensionohet çdo ditë e më shumë! Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e...

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...