SHBA, rritet numri i të vdekurve nga uragani Florence

Mos i humb

Maqedonia e Veriut raporton 75 raste të reja me COVID-19 dhe 5 vdekje

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve ka regjistruar 75 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar në 11.202...

Kosovë : Janë regjistruar 196 raste të reja dhe 16 vdekje në 24 orët e fundit .

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 475 mostra të marra...

Vërshime në Zvicrën lindore pas shirave të mëdha

Gjatë natës nga e hëna në të martë, shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur veçanërisht fuqishëm Zvicrën Lindore. Shiu më i madh brenda...

PD: Shqipërisë i shtohen 230 mijë të varfër, një tjetër raport ndërkombëtar konfirmon mjerimin

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, jep alarmin teksa shkruan në ‘Facebook’ se Shqipërisë i janë shtuar plot 230 mijë të varfër nga keqqeverisja...

Së paku 43 persona kanë humbur jetën gjatë motit me stuhi në bregun jugperëndimor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), i cili hasi në goditje të uraganit Florence që më vonë u shndërrua në nivel të stuhisë tropikale.

Roy Cooper, guvernator i Karolinës së Veriut, konfirmoi se në këtë rajon për vdekje pësuan 32 persona, ndërsa 11 në Karolinën e Jugut dhe Virxhinia.

Ai theksoi se ekipet në terren vazhdojnë të punojnë për të ndihmuar banorët e prekur nga përmbytjet. Siç tha Cooper, janë kryer rreth 5.000 aksione shpëtimi në këtë rajon.

Një numër i madh i shtëpive në rajonin e Karolinës së Veriut dhe të Jugut dhe Virxhinia janë përmbytur.

Përmbytjet përgjatë dy Karolinave shkaktuan probleme të mëdha për popullatën, ndërsa më shumë se një milion njerëz mbetën pa energji elektrike. Vlerësimet janë se moti me stuhi mund të shkaktojë dëme deri në 170 miliardë dollarë./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...