SHBA sanksionon zyrtarë kinezë për “abuzim” të myslimanëve

Mos i humb

Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe...

Një ditë pas vendimit të SPAK, Policia vë nën sekuestro 26 pasuritë e Ylli Ndroqit: Hetime 18 mujore

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit për sekuestrimin e 26 pasurive të Ylli Ndroqit, Policia e Shtetit ka...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Kurban Bajrami 2020

https://youtu.be/LAQMM-x9FHc

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione kundër politikanëve kinezë, që, sipas tyre, janë përgjegjës për shkelje të të drejtave të njeriut të pakicave myslimane në rajonin Ksinjiang.

Kina akuzohet për ndalime masive, përndjekje fetare dhe sterilizim të detyruar të ujgurëve dhe të tjerëve.

Sanksionet godasin interesat financiare që lidhen me SHBA-në të udhëheqësit rajonal të Partisë Komuniste, Chen Quanguo, dhe të tre zyrtarëve tjerë.

Kina e mohon çdo keqtrajtim të myslimanëve në Ksinjiang.

Por, autoritetet atje besohet se kanë ndaluar rreth një milion njerëz në kampe riedukimi, në vitet e fundit.

Ato thonë se kamet e tilla për “trajnim profesional” janë të nevojshme për të luftuar radikalizmin dhe separatizmin.

Chen është zyrtari i rangut më të lartë kinez që është goditur ndonjëherë nga sanksionet amerikane, tha administrata e presidentit amerikan, Donald Trump.

Ai shihet si arkitekt i politikave të Pekinit kundër pakicave.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se SHBA-ja po vepron kundër “abuzimeve të tmerrshme dhe sistematike” në rajon.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...