SHBA “thellësisht e shqetësuar” për arrestimin e biznesmenit të Hong Kongut

Mos i humb

Samsung do të dëmtojë pozicionin e OnePlus në treg me Galaxy S20 FE

OnePlus është vendosur si një nga lojtarët kryesorë në tregun e telefonave inteligjentë me çmime të përballueshme. Samsung kishte...

“Nuk mund të firmos letra të njëanshme”, Gjiknuri komenton kërkesën e opozitës për OSBE: Pres propozimet tuaja konkrete për amendamentet

Letër e njëanshme e retorikë politike,kështu e ka konsideruar përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, letrën e opozitës së bashkuar për OSBE/ODIHR....

I zhgënjyer nga shteti, qytetari nga Shijaku detyrohet të kthehet në shtëpinë e prishur nga tërmeti: Jam invalid, 8 muaj as përkrahje, as ndihmë,...

Banori i Shijakut, Klodian Luku, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta...

Shqipëri :Asnjë viktimë nga koronavirusi në 24 orët e fundit, konfirmohen 134 raste të reja infektimi

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24...

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien, ka deklaruar se SHBA është “thellësisht e shqetësuar për arrestimin e Jimmy Lai-it, një biznesmen i Hong Kongut dhe avokat i shquar i demokracisë”.

Lai, themeluesi i gazetës dixhitale Apple Daily, u arrestua dje me akuzën e një marrëveshjeje të fshehtë të huaj nën ligjin e ri të sigurisë kombëtare të miratuar në pranverë nga Kina. Po ashtu u arrestuan edhe dy djemtë e tij dhe disa drejtues nga ndërmarrja e tij mediatike.

O’Brien tha se arrestimi i manjatit të mediave nga Hong Kongu ishte një përpjekje për të “frikësuar figurat e demokracisë dhe të opozitës, si dhe shtypjen e mediave të pavarura”.

Lai është një kritik i madh i shtetit kinez dhe një figurë udhëheqëse e lëvizjes pro-demokratike në Hong Kong.

SHBA në disa raste ka kritikuar ashpër ligjin e sigurisë kombëtare, duke thënë se ky ligj ka minuar autonominë e Hong Kongut dhe ka shkelur të drejtat e popullit të këtij rajoni.

“Ligji i sigurisë kombëtare i Pekinit mohon të drejtat e popullit të Hong Kongut dhe liritë e tyre themelore, si dhe rrit kontrollin e Partisë Komuniste Kineze mbi punët e brendshme të Hong Kongut”, tha O’Brien në një deklaratë.

Lai u bë personi me profil më të lartë i arrestuar sipas ligjit të ri. SHBA i bëri thirrje Pekinit të shfuqizojë ligjin e sigurisë kombëtare dhe të rivendosë sundimin e ligjit.

Më herët, sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, tha se ai ishte “thellësisht i shqetësuar” nga raportet për arrestimin e Lai-t nën “Ligjin drakonian të Sigurisë Kombëtare të Hong Kongut”.

“Dëshmi e mëtejshme që CCP (Partia Komuniste Kineze) ka evituar liritë e Hong Kongut dhe gërryen të drejtat e njerëzve të saj”, shkroi Pompeo në Twitter.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...