Shefja e KE-së: Kufiri irlandez kurrë nuk do të kthehet

Mos i humb

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

Zbuloni çfarë ndodh nëse marrim më shumë proteinë seç duhet

Proteina është kryefjala e ushqyerjes së shëndetshme ditët e sotme. Ky ushqyes është i domosdoshëm për shëndetin sepse u bën mirë jo...

Maqedonia e Veriut paketë të re ndihmash për pandeminë, ja kush përfiton

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paraqiti paketën e katërt të masave ekonomike kundër krizës së koronavirusit që përfshin ndihma në dhjetra fusha, sidomos...

Si ndikoi pandemia e COVID-19 tek pagat, punësimi dhe shitjet për programuesit

Bizneset e lidhura me zhvillimet teknologjike dhe programimet kompjuterike revolucionarizuan zhvillimet sociale dhe ekonomike në dy dekadat e këtij shekulli në të...

Shefja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen ka deklaruar se opsioni “hard border” apo vendosja e pikave të kontrollit kufitar midis Irlandës së Veriut dhe Irlandës “kurrën e kurrës” nuk do të kthehet shkaku i Brexit-it.

Von der Leyen, e cila vizitoi Dublinin tha se marrëveshje e tërheqjes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian (BE) “siguron” këtë.

“Tani presim që protokolli i tërheqjes të zbatohet në tërësi dhe do të investojmë për ta siguruar atë”, u citua shefja e KE-së nga mediat irlandeze.

Ajo theksoi se debati mbi Brexit-in lartësoi sovranitetin kombëtar të Irlandës.

“Ne kemi treguar se për ne, për evropianët, të gjitha vendet anëtare janë të barabarta”, tha von der Leyen, duke shtuar se ata qëndrojnë së bashku kur kërcënohen interesat jetike të një vendi anëtar.

Duke biseduar në një darkë me kryeministrin irlandez, Leo Varadka dhe politikanë të tjerë irlandezë, Von der Leyen përsëriti se partneriteti midis Mbretërisë së Bashkuar dhe bllokut nuk mund të jetë aq i afërt siç ka qenë më parë.

“Sot Irlanda është një vend i fuqishëm dhe i sigurtë me ekonominë më të shpejtë në zhvillim në BE dhe me më shumë të punësuar se kurrë më parë dhe e gjithë kjo pavarësisht spektrit të Brexit-it”, tha ajo.

Varadkar, nga ana e tij, tha se vendi i tij do të jetë gjithmonë mirënjohës për solidaritetin e treguar mbi Brexit-in nga KE-ja, instuticionet evropiane dhe vendet e tjera anëtare të BE-së.

Ai po ashtu tha se gjeneratat e kaluara e dinë pse uniteti evropian ishte një ide e mirë, pasi siç tha ai, mposhti komunizmin dhe ndihmoi paqen.

“Por, për të rinjtë sot, tmerret e luftës botërore dhe të këqijat e fashizmit dhe komunizmit nuk janë në kujtesën e tyre, dhe për ta Evropës i duhet një projekt i ri, një arsye për të ekzistuar”, tha Varadkar.

Ai tha se hapi tjetër është arritja e marrëveshjes tregtare me Mbretërinë e Bashkuar.

“Arritja e kësaj marrëveshjeje është thelbësore për bizneset, për vendet e punës, për eksportuesit si dhe për sektorin e bujqësisë. Sepse, çfarëdo problemi që hasim në këtë moment në industrinë tonë të mishit, ato do të ishin shumë më keq nëse fermerët tanë dhe industria jonë e mishit nuk do të kenë qasje në atë treg britanik në vitin 2021”, theksoi Varadkar.

Mbretëria e Bashkuar më 31 janar vendosi që të largohet nga BE-ja, ndërsa një periudhë tranzicioni gjatë së cilës të gjitha marrëveshjet midis Mbretërisë së Bashkuar dhe bllokut do të mbeten të njëjta, do të fillojë dhe do të jetë efektive deri në fund të vitit.

Mbretëria e Bashkuar vendosi të largohej nga blloku në një referendum në qershor të vitit 2016.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...