Shemben dy diga në Michigan, përmbytje dhe pandemi

Mos i humb

Rama: Prezanton projektin e HEC-it të Skavicës

Kryeministri Edi Rama merr pjesë në prezantimin e hidrocentralit të Skavicës. A bën me dije dhe siguron se HEC-i do të ndërtohet...

Kina miraton ligjin e ri të sigurisë për Hong Kongun

Në seancën përmbyllëse të Kongresit Popullor të Kinës, organi më i lartë legjislativ i Kinës, u miratua zyrtarisht drafti i legjislacionit të...

Në Maqedoninë Veriore janë rregjistruar 101 raste të reja me COVID-19

​Nga 974 teste për Covid-19 të bëra gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë Veriore, 101 persona kanë rezultuar pozitiv. Më shumë...

Organizata Botërore e Shëndetësisë dërgon 31 tonë ndihma në Jemen

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se ka pranuar 16 tonë ilaçe dhe furnizime mjekësore nga OBSH, sipas agjencisë së lajmeve SABA.

Më shumë se 10 mijë banorë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre në Miçigan, pasi dy diga u shembën si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm dhe shkaktuan atë që zyrtarët e quajtën përmbytje historike.

Guvernatorja, Grecen Uitmer, shpalli gjendjen e emergjencës në kontenë Midland, vendin ku digat u shembën dhe në qytetet Endenville dhe Sanford. Shërbimi kombëtar i motit paralajmëroi përmbytje të rrezikshme dhe iu bashkua guvernatores duke i kërkuar njerëzve në zonë të ngjiteshin në rajone më të larta, menjëherë.

“Zona e poshtme e Midlandit, një qytezë me 42 mijë banorë, mund të jetë së shpejti nën tre metra ujë”, tha guvernatorja. Qyteti tha në faqen e tij të internetit se 11 mijë njerëz janë evakuar dhe se asnjë viktimë nuk është raportuar.

Imazhet e marra nga helikopterët tregonin pjesë të mëdha toke nën ujë, ura të shembura dhe shtëpi e ndërtesa të përmbytura. Menaxhimi i katastrofës dhe evakuimi po pengohet nga pandemia e koronavirusit që ia detyron njerëzit të respektojnë distancimin social.

“Është e vështirë të besohet se ne jemi në mesin e një krize si pandemia globale dhe po përballemi edhe me përmbytjet që duket se do të jenë më të rëndat në 500 vjet”, tha guvernatorja e Miçiganit duke u kërkuar të gjithë të evakuarve të mbanin maska dhe të ruanin distancimin social kur ishte e mundur. .

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Supë : E pasur dhe e shijshme

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake Përbërësit:

Si të ulet sheqeri pa ilaçe: Pesë receta nga mjekësia popullore!

Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet Sasia e ngritur e...

SA PËRFITUAM NGA RAMAZANI

Falenderimi i takon Allahut dhe salavatet dhe përshëndetjet më të mira qofshin për të dërguarin e Allahut Muhamedin, familjen e tij dhe...

MEDITIME KURANORE – 154

1. Nata e Kadrit dhe vlerat e saj! U përmend nata e Kadrit në suren el Kadër pesë herë, në këto përmendje...

Afrikë e Jugut: Masat e izolimit, “jo kushtetuese” dhe “të pavlefshme”

Një gjykatë afrikano-jugore ka vendosur se disa rregulla të izolimit, të vendosura nga qeveria, ishin jo kushtetuese dhe të pavlefshme.