Shënohen raste të reja me COVID-19 në Kinë dhe Korenë e Jugut

Mos i humb

Kush janë të piketuarit e radhës nga OFL

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020, vijon Operacioni Forca e Ligjit.

Shpërthen dhuna në Greqi, Tsipras: Koronavirusi e politikat shkatërruan ekonominë greke

Një protestë e dhunshme është shënuar në Athinë të Greqisë këtë të premte, nga e cila kanë mbetur të plagosur 6 oficerë...

KS-OKB rrëzon propozimin rus për përgjysmimin e ndihmës ndërkufitare për Sirinë

Këshilli i Sigurimit të OKB-së hodhi poshtë të mërkurën projekt-rezolutën ruse, e cila kërkonte të zgjasë ndihmën ndërkufitare për Sirinë për gjashtë...

Koreja e Veriut refuzon mundësinë për bisedime me SHBA-në

Agjencia zyrtare koreano-veriore e lajmeve (KCNA) njofton se kreu i Departamentit për çështjet me SHBA-në në Ministrinë e Jashtme të Koresë së...

Rastet në Kinë janë me burim nga jashtë vendit, ndërsa nuk janë regjistruar vdekje nga virusi.

Në Kinë ku ka filluar mësimi në disa shkolla i cili ishte ndërprerë për shkak të COVID-19 dhe ku ekonomia është rikthyer sërish në masë të madhe si më parë, ende vazhdon trajtimi i 73 personave në spital.

Deri më tani në Kinë janë regjistruar 83.022 raste dhe 4.634 vdekje nga COVID-19.

  • Në Korenë e Jugut arrin në 11.541 numri i rasteve

Sipas Qendrave për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve të Koresë së Jugut, në vend janë shënuar 38 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, 37 prej të cilave janë regjistruar në kryeqytetin Seul.

Pas rritjes së rasteve të COVID-19 në Korenë e Jugut, zyrtarët i kanë bërë thirrje popullatës që të zbatojnë distancimin social.

Një pjesë e madhe e rasteve të vërejtura ditët e fundit në vend, janë nga biznese si ‘call center‘ dhe depo të një kompanie të tregtisë online të emëruar “Coupang”.

Zyrtarët kanë tërhequr vëmendjen se nuk janë marrë masa të mjaftueshme në këto vende pune dhe se nuk është ndjekur rregulli i distancimit social.

Të paktën 20 prej rasteve të shënuara ditëve të fundit kanë lidhje me personat që kanë frekuentuar kishat në afërsi të Seulit.

Autoritetet në qytetin Incheon ndaluan mbledhjen në rreth 4.200 kisha dhe vende fetare. Ndërsa autoritetet në qytetin Gyeonggi fqinj me Seulin, nëpërmjet një vendimi të publikuar njoftuan mbylljen e depove, shtëpive për ceremonitë mortore dhe sallave të dasmave.

Ministri i Shëndetësisë, Park Neunghoo kërkoi nga besimtarët që frekuentojnë kishat, punonjësit e shëndetësisë dhe personeli i spitaleve që të distancohen nga tubimet e panevojshme.

Ai u bëri thirrje zyrtarëve të shkollave që të kryejnë kontrolle të dyfishta për masat. Nesër në Korenë e Jugut pritet të rikthehen në shkolla rreth 1.8 milionë nxënës.

Deri më tani në Korenë e Jugut janë regjistruar 11.541 raste ndërsa janë shënuar 272 vdekje për shkak të COVID-19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut është futur zyrtarisht në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të zgjasin 3 ditë. Sot, më...

Kush janë 4 të dënuarit në Tiranë e Kavajë që duhet të deklarojnë burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Tiranë e Kavajë, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike...

Tabaku: Oligarkët e PPP-ve përfituesit kryesorë të garancisë sovrane. Braktisen turizmi e fasoneritë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu thotë se kryeministri Rama i ka braktisur qytetarët dhe ka...

KLP mblidhet on line, emërohet unanimisht si prokurore në SPAK, Manjola Kajana

Në kushtet e distancimit social, si rezultat i pandemisë COVID19, është mbajtur gjatë paradites së sotme përmes platformës on-line, mbledhja e 63-të...

Basha me tone të ashpra: Rama po provon çdo lojë të pistë politike për të fshehur dështimin e tmerrshëm ndaj Covid!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon sulmet e ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa thekson se ai po provon çdo lojë të...