Shkup, kthehet grupi i parë i haxhinjëve

Mos i humb

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Iran rritet në 5

Ministria e Shëndetësisë së Iranit përmes një kumtese ka informuar se numri i personave të vdekur nga koronavirus i ri në Iran...

Lakra të fërguara dhe patate

Të jeni të sigurtë që e gjithë familja do e adhurojë. Më poshtë do të gjeni recetën e përgatitjes hap pas hapi

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Kinë rritet në 2,665

Komisioni tha se 71 persona kanë vdekur gjatë 24 orëve të kaluara ndërsa 508 raste të reja janë zbuluar nga autoritetet shëndetësore, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në mbi 77.650

Ngërçet për mungesë të gjyqtarëve, KLGJ letër Gjonajt: Kërkojmë ushtrimin me urgjencë të nismës për ndryshimet ligjore

Teksa gjyqi për Shullazin është shtyrë sërish, pas këtij ngërçi Këshilli i Lartë Gjyqësor i ka dërguar një shkresë për zgjidhjen e...
Shkup

Grupi i parë i haxhinjëve nga Maqedonia e Veriut është kthyer nga vendet e shenjta, pasi kanë përmbushur njërin nga pesë kushtet e fesë Islame (AA).

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit kishin ardhur familjarë të shumtë të haxhinjëve, të cilët u kthyen me fluturim të drejtpërdrejt nga Medina. Ata përqafonin me përmallim të afërmit e tyre të cilën filluan udhëtimin në fund të muajit korrik.

Grupi i parë që arriti në vendlindje përbëhej prej 168 haxhinjëve, kryesisht nga rajoni i Myftinisë së Kumanovës dhe Strugës. Zaim Akiki nga fshati Vaksincë i rrethinës së Kumanovës, që ishte njëri prej haxhinjëve, thotë se nuk mund të përshkruajë kënaqësinë e kryerjes së Haxhit.

“Mirë kemi kaluar, shumë mirë. Kënaqësi e madhe, nuk di si të ta përshkruaj tash për momentin. Ka shumë vështirësi mirëpo të gjitha me kënaqësi harrohen”, tha Akiki.

Në vendet e shenjta, Akiki ishte me nënën e tij, e cila është 65-vjeçare. Ajo thotë se krahas moshës dhe lodhësisë, të gjitha obligimet i ka kryer vetë dhe se nuk ka pasur probleme shëndetësore. Megjithatë, ajo porosit të gjithë që kanë mundësi, të shkojnë sa janë të rinj.

“Kam kaluar shumë mirë, kam qenë me djalin. Kënaqësi më të madhe në botë nuk di. Veç Allahu ua mundësoftë të gjithëve të shkoni sa jeni më të ri, për në pleqëri nuk ishte, për të rinjtë po. Më ka ndihmuar shëndeti shumë, nuk i kam bërë djalit problem, por pak ishte lodhësi. Allahu na i pranoftë, çfarë vendi kemi lënë e ku kemi ardhur. Ishte shumë kënaqësi atje”, tha ajo.

Maksut Maksutovski, imam nga fshati Llabunisht i rrethinës së Strugës dhe njëri nga udhëheqësit e haxhinjëve nga Myftinia e Strugës, thotë se organizimi ka qenë në nivel dhe se nuk janë përballur me probleme më serioze.

“Me të vërtetë, mund të them se kaluam shumë mirë. Nga nisja, qëndrimi në vendet e shenjta, Meka dhe Medina, të gjitha obligimet fetare të cilat i kryenim në vendet e shenjta i bënim në mënyrë kolektive, bashkë, me tregimin e vlerës dhe rëndësisë së vendeve të shenjta dhe të gjitha vendeve të rëndësishme historike dhe objekteve të rëndësishme islame. Edhe në kthimin nga Medina në Shkup, me fluturim të drejtpërdrejt, elhamdulilah arritëm mirë”, tha Maksutovski.

Të intervistuarit shprehen të kënaqur edhe nga stafi mjekësor, për të cilin thonë se kanë mbajtur kujdestari edhe gjatë netëve sa kanë qëndruar në Mekë dhe Medine.

Sipas të dhënave të siguruara nga Bashkësia Fetare Islame (BFI), nga Maqedonia e Veriut këtë vit për në vendet e shenjta udhëtuan gjithsej 850 haxhinjë, ku përfshihet edhe stafi udhëheqës dhe ai mjekësor që përbëjnë 40 persona.

Ky ishte grupi i parë që u kthye nga Arabia Saudite ndërsa katër grupet tjera duhet të arrijnë në ditët në vijim.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...