Shkup, organizohet program me rastin e ditëlindjes së profetit Muhamed

Mos i humb

Soreca: E rëndësishme që ka përparim, ftojmë palët të vijojnë punën deri në marrëveshje

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka reaguar në lidhje me reformën zgjedhore. Përmes një reagimi në Twitter...

Rama: Paralajmërim për disa punëdhënës! Keni 1 javë kohë të plotësoni

Kryeministri Edi Rama ka bërë një paralajmërim për disa punëdhënës dhe një njoftim për disa mijëra punonjës. “Keni 1...

Kinë, Wuhan testoi pothuajse 10 milionë qytetarë për 10 ditë

"Wuhan ka testuar 9.89 milionë persona gjatë fushatës së tij 10 ditore të provës nukleike në të gjithë qytetin ndërsa janë zbuluar...

Iran, rritet në 7.734 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 57 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, u organizuan programe me rastin e “Javës së Mevludit 2019”, ditëlindjes së profetit Muhamed sipas kalendarit islam.

Në xhaminë Arasta në Çarshinë e Vjetër të Shkupit, Myftinia e Shkupit pranë Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë së Veriut organizoi një program në të cilën hafizë nga Turqia dhe Ballkani kënduan mevlud dhe ilahi në gjuhën shqipe dhe turke.

Myftiu i Shkupit, Qenan Ismaili, në deklaratën për AA tha se Muftinia e Shkupit në mënyrë tradicionale disa vite me radhë organizon manifestime të llojllojshme me rastin e javës së lindjes së profetit Muhamed.

Ndërkohë, me këtë rast sot edhe para namazit të xhumasë nga ana e Konsulencës së Çështjeve Fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Shkup u organizua një program.

Në këtë program Këshilltari i Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë, Nurettin Acar, ka mbajtur predikim.

Ndërkohë, Murat Alkan, Këshilltari i Çështjeve Fetare pranë ambasadës turke, tregoi se në kuadër të aktiviteteve organizojnë programe të ndryshme në mbarë vendin.

Me rastin e kësaj jave, nesër para namazit të drekës do të organizohet program edhe në Xhaminë e Sahatit në Gostivar.

Muslimanët në botë shënojnë Mevludin, ditëlindjen e profetit Muhamed, në ditën e 12-të të muajit Rabi-ul-Evel sipas kalendarit islam.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Facebook do ta sjellë së shpejti CatchUp, aplikacionin e ri vetëm për thirrje

New Product Experimentation Team ka bërë të ditur se do ta sjellë së shpejti, një aplikacion të ngjashëm me Houseparty, por vetëm...

Tërshëre me çokollatë dhe banane

Po ju sjellim recetën e shkëlqyeshme për një kafjall pak më ndryshe, i cili njëherësh do t’ju ëmbëlsojë Përbërësit:

Hormoni i stresit bllokon të mbajturit mend

Hormoni, të cilin e prodhon organizmi i njeriut kur është nën ndikimin e stresit, ndikon në humbjen e të mbajturit mend, kanë...

Nga koha tek jeta e përtejme, 10 mitet enigmatike universale që vazhdojnë të na magjepsin

Të gjithë ne kemi një dëshirë të brendshme, që kërkon përgjigje për pyetjet më themelore që shtron sot njeriu. Nga kemi ardhur?...

Tani mund të fshini postimet e vjetra në Facebook pa fshirë llogarinë tuaj!

Facebook ka lëshuar një veçori të re për t’ju lejuar të shihni gjithçka që keni postuar në platformën më të madhe të...