Shkup, promovohet projekti për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe terrorizmit

Mos i humb

Ishte pjesë e ISIS-it, aktakuzë ndaj të gruaje në Prishtinë

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurës H.K. për veprën penale “organizimi dhe pjesëmarrja...

Avni Spahiu ftohet nga Gjykata Speciale

Gjykata Speciale ka ftuar për intervistim edhe gazetarin, publicistin, përkthyesin e shumë veprave me vlerë, Avni Spahiun, i cili ka qenë për shumë vite...

Zëdhënësi i Presidencës Turke dënon të shtënat në Gjermani

Zëdhënësi i Presidencës Turke, Ibrahim Kalın tha se Turqia pret që autoritetet gjermane të angazhohen fuqishëm për të zgjidhur rastin e të...

Libi, forcat e Haftarit vrasin 3 civilë në një port

Forcat besnike të komandantit renegat libian Khalifa Haftar vranë 3 civilë në portin e Tripolit, bëri të ditur të martën Qeveria e Pajtimit Kombëtar...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut promovoi sot projektin projektin e binjakëzimit “Forcimi i kapaciteteve të bashkërendimit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe luftën kundër terrorizmit”, (AA).

Komiteti kombëtar për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe luftën kundër terrorizmit i Maqedonisë së Veriut (NKSNEBT) dhe Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim me delegacionin e Bashkimit Evropian (BE) dhe Agjencinë “Studiare Sviluppo” nga Republika e Italisë, kanë filluar një projekt për forcimin e kapaciteteve të bashkërendimit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe luftën kundër terrorizmit.

Pas fjalimeve përshëndetëse në promovim, koordinatori i Komitetit kombëtar për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe luftën kundër terrorizmit, Borçe Petrevski dhe komandanti i Njësisë së operacioneve speciale, Carabinieri, gjeneral major Pasquale Angelosanto, dhanë deklarata për mediat.

Duke theksuar se ky është një projekt jashtëzakonisht i rëndësishëm i financuar nga BE-ja, Petrevski tha se projekti vjen në kohën e duhur sepse ne po përballemi me sfida të reja të sigurisë.

“Janë planifikuar shumë aktivitete brenda këtij projekti, të cilat shpresoj se do të zbatohen me sukses brenda periudhës së planifikuar 21 mujore”, tha Petrevski, duke potencuar se janë veçanërisht të kënaqur që miqtë italianë do të ndajnë përvojat e tyre në luftën kundër terrorizmit.

Angelosanto tha se është i nderuar për pjesëmarrjen në projektin që nxit bashkëpunimin në parandalimin dhe luftimin e krimit të organizuar dhe terrorizmit.

“Korpusi i karabinierëve ‘ROS Carabinieri’ është shumë i lumtur që ka mundësinë të kontribuojë, të ndajmë njohuritë tona, veçanërisht në pjesën e përvojës sonë në luftën kundër terrorizmit, ekstremizmit gjatë dekadave të kaluara, të cilat ne i kemi arritur në shumë situata dhe kontekste të ndryshme”, tha Angelosanto.

Ai shtoi gjithashtu se trupat e karabinierëve janë të njohur për përvojën e tyre shumë vjeçare dhe janë të lumtur të ndajnë metodat specifike të punës që kanë zhvilluar dhe thelluar ndër vite.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Trump kritikon fituesin jugkorean të Çmimit Oscar

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, shprehu pakënaqësi për përzgjedhjen e "Parasite" si filmin më të mirë të vitit, një sukses historik për...

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.

Kinë, tek të sëmurët e trajtuar vërehet sërish koronavirusi i ri

Në kryeqytetin Chengdu të rajonit Sichuan të Kinës, tek një i sëmurë që kishte përfunduar trajtimin është vërejtur sërish koronavirusi i ri...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...