Shoqatat prodhuese të energjisë së rinovueshme: Gati edhe për arbitrazh

Mos i humb

Dizajni ka dalë: Huawei Mate 40 vjen me një kamerë të madhe

Fotografitë tregojnë se si do të duket seria e ardhshme Mate. Duhet të ketë risi, veçanërisht në kamera. Në...

Shpërthen Donald Trump: Po përhapen lajme të rreme për koronavirusin!

Presidenti Donald Trump kritikoi të hënën një prej këshilltareve kryesore të grupit të punës të Shtëpisë së Bardhë që menaxhon situatën e...

Shkarkohet gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha

Gjyqtarja e Gjykatës së Apelit Shkodër, Lindita Hoxha është shkarkuar nga detyra. Hoxha u përball të hënën me Komisionin...

Nga nesër mbyllet edhe Kapshtica, Greqia shton masat

Qeveria greke ka vendosur të zgjerojë masën e mbylljes se kufirit nga ora 23:00 dhe deri në orën 07:00 të mëngjesit,me të...

Prodhuesit e energjisë, nga burimet ujore, kane paditur ne gjykate qeverine pasi ajo ka marë vendimin për të ulur çmimin me të cilin blihet energjia e prodhuar prej tyre.

Shoqata e prodhuesve të energjive të rinovueshme është gati që ta çojë këtë çështje edhe në arbitrazh. Inxhinierja Anita Shushku shpjegon arsyet.

” Kohët e fundit qeveria ka marrë një vendim duke ndryshuar metodologjinë e llogaritjes së çmimit të prodhuesve të vegjël, pra nga hidrocentralet. Duke e ulur çmimin me 10%, por efektet për këtë vit janë 7%.” , tha ajo.

Kryetarja e Bordit e AREA-s tregon se si llogaritej çmimi i energjisë elektrike para vendimit që i disfavorizon ata.

” Vendosja e një segmenti fiks si konkluzion nga 7.4 Lekë në 8.5 Lekë ky segment fiks do të ndryshohej pra do të ishte brenda segmentit e cila do të përcaktohej nga dy faktorë: çmim në bursë, dhe kursi euro-lekë.

Formale e re se si do të vlerësohet çmimi i energjisë nga prodhuesit të vegjël, do të bëjë që çmimi të jetë gjithnjë i ulët”.

Në të gjithë vendin janë dhjetra hidrocentrale të vegjël për të cilët janë investuar mbi 600 milionë euro. Energjinë e prodhuar ata e kanë kontraktuar që të blihet nga kompanitë shtetërore, por mes tyre dhe qeverisë ka nisur një përplasje që ka të bëjë me çmimin e shitjes së kësaj energjie.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...