Shpallen rezultatet zyrtare të zgjedhjeve parlamentare në Serbi, shqiptarët fitojnë 3 deputetë

Mos i humb

Kosova blen oksigjen nga Serbia

Kur do  të ndahemi prej ksaj serbie! Këta pushtetarë le që shkelin mbi gjakun e dëshmorve por edhe neve të gjallëve na poshtrojnë. Pse...

Një ditë pas vendimit të SPAK, Policia vë nën sekuestro 26 pasuritë e Ylli Ndroqit: Hetime 18 mujore

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit për sekuestrimin e 26 pasurive të Ylli Ndroqit, Policia e Shtetit ka...

Basha: Motorët e ndezur të fushatës sonë po çojnë para procesin e pashmangshëm të rotacionit politik

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas mbledhjes në ditën e parë të punës të Komisionit të Vlerësimit të Kandidaturave. Teksa publikon foto...

Nesër hapen çerdhet private në Fushë- Kosovë

Komuna e Fushë-Kosovës ka njoftuar se nga nesër do të hapen e çerdhet private. “Kryetari i Komunës së Fushë-Kosovës,...

Sipas rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 21 qershorit në Serbi, 3 aleanca politike dhe 4 lista të pakicave arritën të hyjnë në Parlamentin Kombëtar me 250 ulëse, ndërsa shqiptarët fituan 3 deputetë.

Komisioni Zgjedhor Shtetëror (RIK) shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 21 qershorit.

Koalicioni i udhëhequr nga Partia Progresiste Serbe (SNS) e presidentit Aleksandar Vuçiç siguroi 60,65 për qind të votave, duke fituar 188 deputetë.

Aleanca Partia Socialiste e Serbisë (SPS) – Serbia Unike (JS) ka marrë 10,38 për qind të votave duke fituar 32 deputetë, aleanca “Fitore për Serbinë” nën udhëheqjen e Partisë Patriotike Serbe (SPAS) ka fituar 3,83 për qind të votave duke fituar 11 deputetë.

Nga ana tjetër partitë dhe koalicionet e pakicave në vend u renditën si në vijim:

“Alternativa Demokratike Shqiptare-Lugina e Bashkuar” fitoi 0,82 për qind të votave duke fituar 3 deputetë, Partia e Veprimit Demokratik (SDA Sanxhak) 0,77 për qind 3 deputetë, koalicioni Partia Drejtësi dhe Paqe (SPP) dhe Partia Demokratike e Maqedonëve 1 për qind duke fituar 4 deputetë, Unioni i Hungarezëve të Vojvodinës 2,23 për qind të votave me 9 deputetë.

Përqindja e pjesëmarrësve në zgjedhjet sipas komisionit ka mbetur në 48,93 për qind.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Në ‘luftë’ prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban

Që prej vitit 1949 nuk kanë një marrëdhënie diplomatike, madje e konsiderojnë njëra- tjetrën armike, e megjithatë në këtë situatë të vështirë...